Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: PGNiG zakończył rewitalizację odwiertu Przemyśl-49. Szansa na tani gaz

Przemyśl: PGNiG zakończył rewitalizację odwiertu Przemyśl-49. Szansa na tani gaz

0
Reklama

Sukcesem zakończyła się intensyfikacja produkcji z odwiertu Przemyśl-49. Wkrótce PGNiG przystąpi do rewitalizacji kolejnych otworów na największym złożu gazu w Polsce. Dzięki pogłębieniu odwiertu większy jest przepływ gazu, który pozwala szacować roczną produkcję z odwiertu na 25 mln m3 gazu, do tej pory było to  0,5 mln m3 surowca rocznie.

– Wyniki badań geologicznych, które przeprowadziliśmy dwa lata temu, wskazują, że w nieeksploatowanym dotąd horyzoncie VIIIa znajdują się duże zasoby gazu. Jednym ze sposobów, aby po nie sięgnąć, jest rewitalizacja już istniejących odwiertów. Wykorzystujemy do tego innowacyjne rozwiązania poprawiające efektywność wierceń – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca tego roku prace na odwiercie Przemyśl-49 polegały na jego pogłębieniu o około 200 m, do horyzontu VIIIa. W efekcie PGNiG uzyskało zwiększony przypływ gazu, który pozwala szacować roczną produkcję z odwiertu na 25 mln m3 gazu wysokometanowego. Otwór Przemyśl-49 został odwiercony w 1969 roku. Przed pogłębieniem wydobywano z niego 0,5 mln m3 surowca rocznie.
Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury przesyłowej Przemyśl-49 zostanie włączony do sieci kopalni Przemyśl-Zachód w ciągu miesiąca. Będzie to pierwszy odwiert produkujący przemysłowo gaz z horyzontu VIIIa.
Kolejnym odwiertem poddanym rewitalizacji będzie Przemyśl-47, który został zlikwidowany w 2000 roku w związku ze spadkiem produkcji gazu. O wielkich przemyskich złożach gazu pisaliśmy już na początku tego roku.
źr. PGNiG
Reklama