Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Kolejne zatrzymanie w grupie przestępczej rozbitej przez KAS

Przemyśl: Kolejne zatrzymanie w grupie przestępczej rozbitej przez KAS

0
Reklama

Na ponad 260 mln zł strat naraziła Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez pracowników i funkcjonariuszy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu i CBA, w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Zatrzymano kolejną osobę z grupy przestępczej, działającej w obszarze obrotu m.in. kawą, bateriami, słodyczami i nożykami do golenia. 

Prowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu czynności kontrolne i operacyjno-procesowe  pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT.

Reklama

Sprawa ma swój początek we wrześniu 2016, kiedy  wszczęte zostało śledztwo przez tut. finansowy organ dochodzenia, które znacznie rozwinęło się w ramach działań prowadzonych przez pracowników i funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

W wyniku szeroko zakrojonych działań,  w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zgromadzono materiał dowodowy pozwalający na ujawnienie kolejnych czynności przestępczych. To doprowadziło pracowników i funkcjonariuszy KAS do ujawnienia próby wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 260 mln złotych. Kwota ta zdecydowanie przekracza szacowaną na początkowym etapie postępowania przygotowawczego kwotę ponad 141  mln zł.

Jak zaznaczył Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie komisarz Grzegorz Skowronek:  Wskutek podjętych działań  te pieniądze nie wypłynęły z budżetu państwa tzn. udaremniono próbę uzyskania bezpodstawnego zwrotu podatku VAT w kwocie 260 183 869 zł. 

Zatrzymany przez CBA w czwartek 22 lutego br.  mężczyzna, to kolejna osoba  zatrzymana w toku wieloosobowego śledztwa dotyczącego funkcjonowania grupy przestępczej działającej w kraju i za granicą, która dokumentowała fikcyjne transakcje gospodarcze nierzetelnymi fakturami w ramach karuzeli podatkowej.

Mężczyzna podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) w łącznej kwocie wynoszącej obecnie 260 183 869 zł. Podejrzanemu zarzuca się także narażenie Skarbu Państwa na nienależny zwrot podatku od towarów i usług (VAT) w ww. kwocie.   W ramach działania w zorganizowanej grupie mężczyzna był odpowiedzialny za organizowanie spotkań pomiędzy członkami grupy, a także za organizowanie  środków finansowych i podmiotów służących do popełniania czynów zabronionych.

Podejrzany został zatrzymany w okolicach Częstochowy. Zatrzymanie  połączone było z przeszukaniami przeprowadzonymi w różnych miejscach w Polsce – w tym w Częstochowie, Radomiu, Warszawie w celu zabezpieczenia wszelkich dowodów mających związek z ujawnionym procederem.

Obecnie  śledztwo toczy się  przeciwko 12 osobom, z których 5 pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Pierwszych zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej, wykorzystujących mechanizm karuzeli podatkowej do wyłudzenia wielomilionowego zwrotu podatku VAT, dokonali w lipcu  2017r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przerwali przestępczy proceder, dokonując zatrzymań i przeszukań na terenie Częstochowy, Grodziska Mazowieckiego i Krakowa. Zatrzymali i doprowadzili do Prokuratury Regionalnej w Warszawie trzy osoby, wobec których Sąd Rejonowy w Warszawie, na wniosek Prokuratury zastosował areszt. Kolejne zatrzymania miały miejsce 12 grudnia 2017 r.

Jak ustalili śledczy, przestępczy mechanizm polegał na wielokrotnym obrocie tymi samymi towarami na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a miały na celu stworzenie pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami.

Ustalenia śledztwa wykazały, że przedmiotami obrotu w ramach rozpracowanej karuzeli podatkowej były m.in. kawa, nożyki do maszynek do golenia, słodycze oraz baterie znanych światowych marek.

Grupa przestępcza działała od października 2015 roku do początku maja 2016, nie tylko w Polsce m.in. na terenie województw:  mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego, ale także za granicą. W przestępczą  działalność  zaangażowane były także podmioty z Czech i Niemiec. Wśród członków grupy były osoby pełniące funkcje prezesów zarządów i udziałowcy w spółkach posiadających siedziby na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dwie spółki działające w ramach „karuzeli podatkowej” posiadały adresy wirtualnych biur w Warszawie i były ze sobą powiązane osobami prezesów, obywateli Białorusi.

źr. KAS 

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega! Czeka nas bardzo mroźna noc!
Następny artykułRzeszów: XXXVII rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich