Strona główna PRZEMYŚL Przemycał odzież ze skóry chronionego węża

Przemycał odzież ze skóry chronionego węża

0
Reklama

  Kurtkę i obuwie ze skóry pytona znaleźli funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.   Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy. Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, ale również za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody.


Kurtka i 3 pary obuwia zostały znalezione podczas kontroli samochodu osobowego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmioty zostały wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.  
Przewożący je 28- letni mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.
W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Reklama

To kolejny w ostatnim czasie taki przypadek. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili nielegalny przewóz płaszcza i obuwia wykonanych również ze skóry pytona.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród zatrzymanych okazów były także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!