Strona główna POLITYKA Wojewoda podkarpacki spotkała się z rolnikami oraz służbami i inspekcjami

Wojewoda podkarpacki spotkała się z rolnikami oraz służbami i inspekcjami

0
Reklama

Propozycja wprowadzenia zakazu importu kolejnych produktów z Ukrainy, przygotowanie ustawy o gospodarstwach rodzinnych, czy rozszerzenie zakresu badań importowanych surowców. To tylko część ustaleń, jakie zapadły podczas kolejnego posiedzenia zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, powołanego przez wojewodę podkarpackiego. Spotkanie wojewody oraz służb i inspekcji z przedstawicielami środowiska rolniczego odbyło się we wtorek wieczorem na przejściu granicznym w Korczowej. Dyskutowano na temat obecnej sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w kontekście importu, tranzytu i badania produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy. Jak przekonuje Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, trwająca ponad dwie godziny dyskusja była bardzo dobra i merytoryczna.

Bardzo dziękuję za to zarówno służbom, inspekcjom, administracji jak i rolnikom. Omówiliśmy najistotniejsze problemy, a przede wszystkim stworzyliśmy listę propozycji ich rozwiązania. Nasze ustalenia zostaną przez mnie niezwłocznie przekazane właściwym ministrom. Jeszcze raz zapewniam, że polski rolnik nie zostanie sam, wszystkie problemy postaramy się rozwiązać – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Reklama


Wśród poczynionych we wtorek ustaleń są przede wszystkim: propozycja zmiany zapisu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rolnicy postulują, aby rozszerzyć aktualnie funkcjonującą listę produktów o olej roślinny, cukier i miód, propozycja oznakowania w sklepach polskich produktów flagą, aby były łatwiej identyfikowalne dla konsumenta. Aktualnie informacja o kraju pochodzenia jest zawarta głównie w kodzie kreskowym, wniosek o opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie mamy bardzo dużo takich gospodarstw, ustalenie roku 2021 referencyjnym dla cukru. Przeanalizowano, ile cukru było importowane do Polski w latach 2021, 2022 i 2023, na podstawie analizy uznano, że takie rozwiązanie byłoby dla rolników i producentów żywności najkorzystniejsze. w kwestii eko-schematów i wspólnej polityki rolnej zaproponowano zmniejszenie okrywy z 80 na 40 procent. Do tej pory 20 procent użytków rolnych może być zaorane, reszta musi zostać zasiana. Wojewoda Teresa Kubas-Hul przedstawiła także ustalenia poczynione kilka dni wcześniej w kwestii zwiększenia liczby badań importowanych towarów, a także liczby samych kontroli. W tej kwestii służby dostały nowe wytyczne, co ma definitywnie zapobiec importowi jakichkolwiek towarów gorszej jakości.

W tym celu służby i inspekcje będą ściślej współpracować, stopniowo będziemy zatrudniać dodatkowych fachowców i uzupełniać potrzebny do badań sprzęt, co ustaliliśmy już wcześniej. We wtorek natomiast rozmawialiśmy również o rozszerzeniu zakresu prowadzonych badań. Tak, aby chociażby na przykładzie cukru, można było eliminować towar złej jakości – mówi Teresa Kubas-Hul. Nadkom. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie zapewnia, że jego służby bardzo restrykcyjnie kontrolują transporty towarów wjeżdżających do kraju z Ukrainy.

W myśl aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, niektórych towarów nie można importować do Polski. Są to m.in. pszenica, kukurydza, mąka pszenna, rzepak, nasiona słonecznika i otręby. Nie ma więc takiej możliwości, aby te produkty znalazły się na terenie naszego kraju. Wszystkie ich transporty są przez nas na granicy zabezpieczone, nakładamy zamknięcia celne i plomby elektroniczne, jedyną możliwą formą jest ich tranzyt zagranicę, lub do pięciu polskich portów – w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie. Troszczymy się o to, aby produkty wjeżdżające do kraju bezpieczne dla obywateli – zapewnia nadkom. Krzysztof Basak. Zdaniem Piotra Jacyka, reprezentującego „Podkarpacką Oszukana Wieś”, propozycje rozwiązań przygotowane podczas wtorkowego spotkania to bardzo dobry ruch.

Dziękujemy pani wojewodzie za ukłon w naszym kierunku, zorganizowanie tego panelu dyskusyjnego, za podjęcie trudnego tematu oraz wszystkie dotychczasowe działania na rzecz poprawy sytuacji. Podczas dyskusji wypracowaliśmy pewne rozwiązania, które są światełkiem w tunelu na lepszy czas. Jeśli uda się je wprowadzić w życie, nasza sytuacja się poprawi, praca będzie łatwiejsza i bardziej opłacalna. Jesteśmy świadomi, że nie wszystko można załatwić na poziomie wojewódzkim, ale to dobrze, że dyskusję zaczynamy tutaj, a stąd nasze uwagi zostaną przekazane ministrom – mówi Piotr Jacyk.
Ustalenia z wtorkowego spotkania zostaną przekazane do Warszawy w tym tygodniu. Otrzymają je m.in. Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który na Podkarpaciu był w niedzielę, oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński. Kolejne posiedzenie zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich zaplanowano na połowę lutego.
fot. Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Reklama
Poprzedni artykułPijany Ukrainiec zakończył jazdę uderzając w ogrodzenie
Następny artykułPrzekazy pieniężne w euro w ciągu dziesięciu sekund

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!