Strona główna POLITYKA Protest przewoźników zawieszony

Protest przewoźników zawieszony

0
Reklama

Protest przewoźników na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą , w tym na przejściu w Korczowej w naszym województwie, został zawieszony do 1 marca.

Wczoraj w Warszawie organizatorzy trwających od 6 listopada 2023 r. zgromadzeń przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali z  ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie.

Reklama

Jak podkreślił minister, nie oznacza to końca dialogu. – Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które  mają dać konkretny efekt – realizację postanowień, które wynegocjowaliśmy – powiedział.

Do sytuacji w naszym regionie odniosła się wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas spotkania z dziennikarzami.

– Zawieszenie protestu nastąpiło wczoraj o godz. 15.00. Przejście w Korczowej zostało udrożnione i na ten moment w kolejce oczekuje 147 samochodów.  Trochę więcej samochodów jest w Medyce  – 698, ale to wynika z tego, że utrudnienia na przejściach granicznych na obszarze województwa lubelskiego czy w przypadku naszego województwa – w Korczowej  spowodowały, że kierowcy wybierali  przejście w Medyce . To w ciągu kilku dni się unormuje  i odprawy będą dokonywane regularnie – mówiła wojewoda.

Jak zaznaczyła Teresa Kubas-Hul, podpisane porozumienie zawiera siedem punktów, a poczynione ustalenia zostały niezwłocznie przekazane stronie ukraińskiej.

W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące monitorowania realizacji dokonanych uzgodnień pomiędzy stroną polską a ukraińską m. in. w zakresie całkowitego wyłączania w ramach pilotażu (na 1 miesiąc) z systemu e-kolejka na DPG Malhowice-Niżankowice wszystkich pustych pojazdów powracających z Ukrainy czy wydłużenia okresu pobytu pojazdów ciężarowych zarejestrowanych za granicą na terytorium Ukrainy z 20 dni do 60 dni, a także ustanowienia równych dla przewoźników z Polski i Ukrainy zasad funkcjonowania e-kolejki.

W porozumieniu zostały także zawarte kwestie dotyczące: kontynuacji dialogu z Unią Europejską i przedstawienia propozycji zmian w umowie, która została zawarta pomiędzy UE a Ukrainą; prac legislacyjnych zmierzających do zmian w prawie krajowym; wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych Umową UE-Ukraina przewozów; prowadzenia analiz w zakresie możliwości wsparcia finansowego.

Wojewoda podkarpacki podziękowała wszystkim osobom, które dołożyły starań, aby protest przebiegał w sposób bezpieczny. 

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega przed marznącymi opadami i silnym wiatrem
Następny artykułMłody kierowca stracił panowanie i zakończył jazdę na słupie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!