Strona główna SANOK Powstał pierwszy w Polsce autobus wodorowy

Powstał pierwszy w Polsce autobus wodorowy

0
Reklama

Zakończyło się II Sanockie Forum Gospodarcze. W trakcie wydarzeni, które zorganizowano w centrum sportowo-dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zaprezentowano pierwszy autobus wodorowy.  Udział w forum wzięli europarlamentarzyści, parlamentarzyści i władze szczebla rządowego, przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorcy, samorządowcy. 


Im więcej będzie podobnych spotkań związanych z obcymi światem biznesu, nauki i samorządu, tym lepiej będziemy się rozumieć, lepiej współdziałać, a samym nasz region będzie miał znacznie większe szanse na innowacyjny rozwój i nowe miejsca pracy przy jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, którzy z coraz większą troską patrzą na zmiany klimatyczne i związane z tym wyzwania. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę udanej debaty. – pisał w swoim liście do uczestników marszałek Władysław Ortyl, który odczytał w jego imieniu Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego.

W przerwie między dyskusjami zaprezentowano pierwszy w Polsce autobus napędzany wodorem, który powstał w sanockiej fabryce AUTOSAN. Za kierownicą zasiadła sama wiceminister, która przyznała, że jak najbardziej posiada uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami.

Reklama

To przełomowa chwila dla gospodarki, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym. Autobusy takie jak ten powinny stanowić naszą przyszłość. Przyszłość rozwoju miast i dążenia do neutralności klimatycznej. Mam nadzieję, że dzięki takim pojazdom uda się podbić rynki międzynarodowe – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pani wiceminister uczestniczyła również w panelu dyskusyjnym wraz z wicewojewodą podkarpackim – Jolantą Sawicką i wiceprezesem NFOŚiGW Arturem Michalskim dotyczącym perspektywy finansowej  jako szansy dla miasta Sanoka.  

W pierwszym dniu Forum 21 października odbyły się obrady, prezentacje i dyskusje skupione wokół zagadnień dotyczących:

– perspektywy finansowej dla miasta,

– ekotransportu i kierunków rozwoju branży motoryzacyjnej.

W związku z włączeniem Sanoka do Doliny Wodorowej paneliści dyskutowali o szansach i wyzwaniach, jakie czekają miasto. Ostatnią grupą zagadnień poruszanych podczas pierwszego dnia Forum było inspirowanie młodych do tworzenia podmiotów gospodarczych.

W drugim dniu Forum 22 października w hali sportowej Uczelni Państwowej im. Jana Grodka, wszyscy mogli podziwiać stoiska wystawiennicze wielu różnych firm. Patronat nad imprezą objęli: Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Minister Infrastruktury oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Reklama
Poprzedni artykułPodkarpacki Kongres Gospodarczy już 27 października w G2A Arena
Następny artykułNie żyje wieloletni trener Orzełków Brzozów. Zginął w wypadku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj