Strona główna SANOK Powstał pierwszy w Polsce autobus wodorowy

Powstał pierwszy w Polsce autobus wodorowy

0
Reklama

Zakończyło się II Sanockie Forum Gospodarcze. W trakcie wydarzeni, które zorganizowano w centrum sportowo-dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zaprezentowano pierwszy autobus wodorowy.  Udział w forum wzięli europarlamentarzyści, parlamentarzyści i władze szczebla rządowego, przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorcy, samorządowcy. 


Im więcej będzie podobnych spotkań związanych z obcymi światem biznesu, nauki i samorządu, tym lepiej będziemy się rozumieć, lepiej współdziałać, a samym nasz region będzie miał znacznie większe szanse na innowacyjny rozwój i nowe miejsca pracy przy jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, którzy z coraz większą troską patrzą na zmiany klimatyczne i związane z tym wyzwania. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę udanej debaty. – pisał w swoim liście do uczestników marszałek Władysław Ortyl, który odczytał w jego imieniu Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego.

W przerwie między dyskusjami zaprezentowano pierwszy w Polsce autobus napędzany wodorem, który powstał w sanockiej fabryce AUTOSAN. Za kierownicą zasiadła sama wiceminister, która przyznała, że jak najbardziej posiada uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami.

Reklama

To przełomowa chwila dla gospodarki, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym. Autobusy takie jak ten powinny stanowić naszą przyszłość. Przyszłość rozwoju miast i dążenia do neutralności klimatycznej. Mam nadzieję, że dzięki takim pojazdom uda się podbić rynki międzynarodowe – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pani wiceminister uczestniczyła również w panelu dyskusyjnym wraz z wicewojewodą podkarpackim – Jolantą Sawicką i wiceprezesem NFOŚiGW Arturem Michalskim dotyczącym perspektywy finansowej  jako szansy dla miasta Sanoka.  

W pierwszym dniu Forum 21 października odbyły się obrady, prezentacje i dyskusje skupione wokół zagadnień dotyczących:

– perspektywy finansowej dla miasta,

– ekotransportu i kierunków rozwoju branży motoryzacyjnej.

W związku z włączeniem Sanoka do Doliny Wodorowej paneliści dyskutowali o szansach i wyzwaniach, jakie czekają miasto. Ostatnią grupą zagadnień poruszanych podczas pierwszego dnia Forum było inspirowanie młodych do tworzenia podmiotów gospodarczych.

W drugim dniu Forum 22 października w hali sportowej Uczelni Państwowej im. Jana Grodka, wszyscy mogli podziwiać stoiska wystawiennicze wielu różnych firm. Patronat nad imprezą objęli: Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Minister Infrastruktury oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!