Strona główna PRZEMYŚL Ponad 50 ochotników dołączyło do 20. Przemyskiej Brygady OT

Ponad 50 ochotników dołączyło do 20. Przemyskiej Brygady OT

0
Reklama

Ponad 50 ochotników z powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego rozpocznie w ten weekend służbę w 20 Przemyskiej Brygadzie OT. Przejdą oni szkolenie podstawowe oraz szkolenie wyrównawcze.

20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” znów powiększyła swoje szeregi. Wśród ochotników z powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową w ramach „Ferii z WOT” są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” w ramach, którego będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwsze pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna” oraz uroczysta przysięga, która odbędzie się 10 lutego br. w Orłach. Z kolei rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Reklama


Wśród ochotników, którzy w ten weekend stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe są uczniowie, pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, pracownicy cywilni wojska oraz bezrobotni – Wstąpiłam do OT ponieważ moja mama też służyła w tej formacji. Obserwowałam jej zaangażowanie i chciałam sama tego spróbować. Na moją decyzję wpłynął także konflikt na Ukrainie. Chcę również swoją przyszłość związać z wojskiem – mówi Karolina, uczennica z Przemyśla.


Szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów
Wśród nowo przyjętych żołnierzy jest również grupa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach 20 Przemyskiej Brygady OT. – Służyłem w wojsku przez kilkadziesiąt lat. Swoje doświadczenie i profesjonalizm chciałbym wykorzystać w szkoleniu młodszych żołnierzy. Wśród tak wielu różnych ludzi w WOT, ja też mogę się rozwijać. – mówi Andrzej spod Przemyśla.


Jak zostać żołnierzem 20 PBOT?
Mieszkańcy regionu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20 PBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl .

Reklama
Poprzedni artykuł22-latek wpadł, bo nie zapłacił za taksówkę
Następny artykułPotrącenie mężczyzny przez pociąg. Wyjaśniają okoliczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!