Podłoga to niezwykle ważny element wykończenia każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest to lokal użyteczności publicznej, biuro, hala magazynowa, czy też mieszkanie lub dom. Jednocześnie jest to powierzchnia mniej lub bardziej intensywnie użytkowana i chcąc jak najdłużej zachować ją w dobrym stanie wizualnym i funkcjonalnym, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Jednym ze znanych i coraz częściej stosowanych sposobów jest polimeryzacja podłóg.
Na czym polega polimeryzacja podłóg?
„Polimeryzacja, inaczej mówiąc akrylowanie podłóg to technika polegająca na pokryciu posadzki specjalną powłoką polimerową, która po wystygnięciu tworzy trwałą, błyszczącą, odporną na uszkodzenia i zabrudzenia warstwę ochronną. Co więcej, powierzchnia taka jest łatwiejsza w codziennej pielęgnacji a także zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się po niej. Polimeryzacja pozwala zarówno odnowić podłogę, jak również wzmocnić i zabezpieczyć ją na dalszy czas użytkowania”. Mówi nam Pani Katarzyna z KGM Service z Rzeszów
Należy zaznaczyć, że polimeryzacja jest to cały proces, na który składa się kilka etapów i działań. Do ich realizacji konieczny jest profesjonalny sprzęt oraz specjalistyczne preparaty, dlatego tego typu usługi wykonywane są wyłącznie przez odpowiednie firmy sprzątające.
Dokładne oczyszczenie powierzchni
By można było mówić o prawidłowo zabezpieczonej podłodze, konieczne jest najpierw dokładne oczyszczenie podłoża tak, by usunąć wszelkie zabrudzenia oraz wcześniej zastosowaną chemię. Powierzchnia musi być nieskazitelnie czysta oraz odtłuszczona, by zastosowany polimer trwale i dokładnie przylegał do podłoża, dzięki czemu będzie mógł spełniać swoją rolę.
Nałożenie powłok polimeru
Kolejnym krokiem jest nałożenie warstw polimeru- to, ile ich będzie, zależne jest przede wszystkim od rodzaju podłogi i stopnia jej użytkowania. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wyjątkowo chłonnym materiałem, jak na przykład beton, przed polimeryzacją konieczne jest zagruntowanie podłoża. Poszczególne warstwy nakładane są powoli i dokładnie tak, by wszystkie nachodziły na siebie, tworząc jednolitą całość. Istotne jest również to, że każda następna warstwa stosowana jest dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Najlepszy efekt zyskujemy po nałożeniu 3 warstw, natomiast w niektórych przypadkach, w miejscach gdzie podłoże jest intensywniej użytkowane, stosowane są 4 warstwy.
Polerowanie powierzchni
To etap podczas którego, przy użyciu specjalnego sprzętu, poleruje się podłogę w celu utwardzenia termicznego nałożonych warstw oraz uzyskania efektu wysokiego połysku. To właśnie ten etap sprawia, że całość staje się spójna, twarda oraz odporna na wszelkie zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie środków chemicznych.
Pielęgnacja i konserwacja powierzchni
By jak najdłużej zachować walory podłogi polimerowej, należy zadbać również o odpowiednią i regularną pielęgnację oraz konserwację. Powinna być ona przeprowadzana przy użyciu specjalistycznych preparatów, które w swoim składzie zawierają polimery, a także wykonywana z wykorzystaniem odpowiednich technik sprzątania tak, by w żaden sposób nie uszkodzić powłoki polimerowej.
Zalety polimeryzacji podłóg
Nie bez powodu polimeryzacja podłóg jest coraz popularniejszą usługą na rynku, niesie bowiem ze sobą wiele zalet, wpływając na estetykę, higienę oraz bezpieczeństwo podłoża. Dzięki niej zyskujemy przede wszystkim trwałość podłogi oraz odporność na wszelkie zabrudzenia- polimer skutecznie utwardza powierzchnię, zaś wnikając i uzupełniając wszystkie dotychczasowe ubytki lub naturalne struktury podłoża sprawia, że jest ono wygładzone a brud i kurz niema gdzie się odkładać. Powłoka ochronna sprawia również, że podłoga staje się całkowicie wodoodporna. Polimeryzowana posadzka charakteryzuje się także właściwościami antypoślizgowymi, przez co jest bezpieczniejsza, chroniąc przed poślizgnięciem.
Poprzez proces polimeryzacji podnosimy również walory wizualne i estetyczne podłogi- zyskuje ona połysk i staje się nieskazitelnie gładka, przez co wygląda atrakcyjnie i nowocześnie, zaś całe pomieszczenie wydaje się optycznie większe. To także spora oszczędność, bowiem wymiana całej posadzki to spory koszt, natomiast w przypadku nałożonego polimeru- gdy ulegnie on częściowemu starciu, proces można z powodzeniem powtórzyć.
Polimeryzacja podłogi znacznie przedłuży jej żywotność oraz wpłynie na wygląd zarówno podłoża, jak i całego pomieszczenia. Warto więc skorzystać z usług polimeryzacji, świadczonych przez profesjonalną firmę, by móc cieszyć się pięknem i funkcjonalnością swojej podłogi przez długi czas.