Strona główna CIEKAWOSTKI Pytania do egzaminu UDT na ładowarki teleskopowe

Pytania do egzaminu UDT na ładowarki teleskopowe

0
Pytania do egzaminu UDT na ładowarki teleskopowe
Reklama

Ładowarki teleskopowe to maszyny coraz chętniej i częściej wykorzystywane w wielu branżach. Nic więc dziwnego, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na operatorów tego typu sprzętu. Jednak by móc wykonywać pracę polegającą na obsłudze ładowarki teleskopowej, konieczne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień operatorskich do obsługi ładowarek teleskopowych, poprzez pozytywne zdanie egzaminu państwowego Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Egzamin UDT- podstawowe informacje

Egzamin operatorski odbywa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Może przystąpić do niego osoba, która ukończyła kurs operatora ładowarek teleskopowych, z kolei w szkoleniu może wziąć udział osoba pełnoletnia. Zarówno kurs, jak i egzamin są płatne- osoba chcąca podejść do egzaminu musi uiścić opłatę w wysokości 184,43 zł.

Reklama

Egzamin składa się z dwóch części- teoretycznej oraz praktycznej. Zakres wiedzy teoretycznej to około 300 pytań, obejmujących przede wszystkim takie zagadnienia, jak:

 • obowiązujące normy bezpieczeństwa zgodnie z przepisami BHP i przepisami Dozoru Technicznego;
 • kwalifikacje operatorskie;
 • nazewnictwo dźwignic;
 • bezpieczne i efektywne techniki operacyjne;
 • odpowiednia konserwacja sprzętu;
 • minimalizowanie ryzyka wypadków;
 • procedury przygotowywania dokumentacji;
 • metody i formy komunikacji;
 • wymagania i obowiązki względem operatora;
 • inspekcje przedoperacyjne.

Podczas części praktycznej sprawdzane są umiejętności płynnej, efektywnej oraz bezpiecznej pracy z wykorzystaniem ładowarki teleskopowej, w tym także umiejętności podnoszenia i opuszczania ładunku. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna, trwa 60 minut i kompleksowo sprawdza nabytą w trakcie szkolenia wiedzę. Jest to dość wymagający egzamin, do którego należy sumiennie się przygotować.

Część teoretyczna egzaminu UDT na ładowarki teleskopowe

Tak naprawdę jest to egzamin UDT na wózki specjalizowane I WJO ze zmiennym wysięgnikiem, a więc tytułowe ładowarki teleskopowe. Część teoretyczna egzaminu często budzi pewne obawy, bowiem kursanci nie są pewni, czego mogą się spodziewać podczas pierwszej części zdobywania upragnionych uprawnień. Poniżej przedstawiamy więc przykładowe pytania wraz z odpowiedziami, dzięki którym przygotowanie i podejście do egzaminu będzie znacznie łatwiejsze.

 1. Opisz dokładnie kategorię I WJO: jest to kategoria nadrzędna, która daje możliwość obsługiwania wszystkich rodzajów wózków, w tym również wózków specjalnych, jak chociażby ładowarki teleskopowe.
 2. Czy ładowarkę teleskopową zalicza się do wózków jezdniowych: tak, gdyż pełna nazwa ładowarki teleskopowej to wózek jezdniowy ze zmienną fazą wysięgu.
 3. Wymień co najmniej 4 elementy zabezpieczające w ładowarkach teleskopowych: hamulec ręczny, hamulec nożny, wyłącznik awaryjny STOP, kontrolki.
 4. Jaka jest różnica pomiędzy wysięgnikiem a układem wysięgnikowym: wysięgnik to urządzenie składające się z kolumny i ramion wysięgnika, o stałej długości i teleskopowych bądź przegubowych elementach, natomiast układ wysięgnikowy składa się z kolumny, ramion wysięgnika i hydraulicznych elementów uruchamiających.
 5. Wskaż minimum 3 czynności, do których zobowiązany jest operator ładowarki teleskopowej podczas obsługi urządzenia: pracować zgodnie z obowiązującymi przepisami, z rampy i równi pochyłej zawsze zjeżdżać tyłem, w żadnym wypadku nie podnosić się nad ludźmi.
 6. Podaj co najmniej 5 elementy otoczenia, na które należy zwracać uwagę podczas pracy: rodzaj podłoża, pochyłość terenu, widoczność, siła wiatru, bliska obecność budynków, drzew, ludzi.
 7. Ile wynosi bezpieczna odległość pracy względem linii elektroenergetycznych o napięciu od 15-30 kV: 10 metrów.
 8. Wymień osprzęt, który może być wykorzystywany w ładowarkach teleskopowych: chwytak, widły, pług, kosz, żuraw, świder.
 9. Kiedy obsługujący urządzenie techniczne może podjąć pracę (wymień 3 najważniejsze warunki): gdy urządzenie posiada ważną decyzję zezwalającą na jej eksploatację, obsługujący posiada stosowne uprawnienia, maszyna posiada aktualny i pozytywny wynik przeglądu konserwacyjnego.
 10. Co obejmuje pojęcie nieszczęśliwego wypadku: jest to nagłe i niespodziewane zdarzenie, które spowodowało trwałe uszkodzenie ciała lub doprowadziło do śmierci.

To przykładowe pytania, które mogą pojawić się na egzaminie UDT na ładowarkę teleskopową. Należy zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której nie tylko możliwe jest uzyskanie stosowanych uprawnień, ale przede wszystkim właściwe i bezpieczne wykonywanie przyszłych obowiązków operatora.

Reklama
Poprzedni artykułPolimeryzacja podłóg – co to jest i dlaczego warto?
Następny artykułPolicjanci uratowali zanurzoną w Wisłoku kobietę. 33-latka trafiła do szpitala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!