Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Podkarpacki „Mały Wawel”- Zamek w Baranowie Sandomierskim

Podkarpacki „Mały Wawel”- Zamek w Baranowie Sandomierskim

0
Reklama

Jeden z najlepiej zachowanych i najwspanialszych zamków architektury renesansowej na świecie czy znasz to miejsce ?

Zamek w…Baranowie Sandomierskim ukształtowany na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu wcześniejszego dworu rycerskiego. Na przestrzeni lat należał do rodu Baranowskich, Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomierskich, Małachowskich, Potockich, Krasickich i Dolańskich. Ci ostatni dokonali w zamku gruntownego remontu, a ich efekty są widoczne do dziś.

Dziś na zamku można zwiedzić dużą salę tortur, pełną narzędzi katów, zbrojownie rycerską czy namiot rycerski, gdzie odbywały się wielkie uczty. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość skorzystania przez turystów z historycznej przebieralni w budynku. Dodatkowo na polach zamkowych odbywają się historyczne scenki, które przyciągają spore tłumy turystów. Sam zamek otoczony jest 16-hektarowym parkiem w stylu angielskim, francuskim oraz włoskim.

„Mały Wawel” jak wiele innych zamków posiada również swoją Białą Damę, jednak ta z Baranowa nie straszy, a czuwa nad bezpieczeństwem gości. Kości Białej Damy jak twierdzi dyrektor zamku można do dziś oglądać w przyziemiach zamkowych.
XVI wieczna budowla znana jest także z produkcji filmowych. Na jej terenie były kręcone sceny z filmów: „Klejnot wolnego sumienia” i „Barbara Radziwiłłówna”, a także serialu „Czarne Chmury”.
Dodatkowo w Baranowie Sandomierskim można obejrzeć późnorenesansowy kościół z lat 1604-1607 i małomiasteczkową zabudowę z domami z okresu przełomu XIX i XX wieku. Informacja dla zakochanych, na rynku w pobliżu kościoła, znajduję się wysokie na 3,5 metra „Lasowiackie Serce”. Legenda mówi, że całus dany ukochanej osobie pod tym sercem, gwarantuje trwały związek i wieczną miłość.

fot. polskaniezwykla
fot. konderencje.pl

Reklama