Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacie gotowe do zimy

Podkarpacie gotowe do zimy

0
Reklama

Po wydaniu rekomendacji dla służb, wojewoda Ewa Leniart spotkała się z mediami na briefingu prasowym i zapewniała, że jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Na posiedzeniu WZZK omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Członkowie zespołu odnieśli się m. in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, do prowadzonych przez Policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności prewencyjno -kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych.

Reklama

Po zakończeniu posiedzenia wojewoda Ewa Leniart wraz z komendantem wojewódzkim Policji nadinsp. Dariuszem Matusiakiem, zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Marczenią i kierownikiem Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztofem Jurczakiem spotkali się z lokalnymi mediami.

– Okres zimowy wymaga od organów administracji publicznej ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, co z pewnością pozwoli przyczynić się do złagodzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedziała wojewoda zapewniając, że podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym.

Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia

Służby Wojewody Podkarpackiego podejmują szereg działań w zakresie zabezpieczenia pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielające tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.: 14 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 3 ogrzewalnie.

 Placówki dysponują 815 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osoby, co daje łącznie 966 miejsc.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

W wyniku ankiety przeprowadzonej w ośrodkach pomocy społecznej/centrach usług społecznych w województwie podkarpackim w 2022 r. zidentyfikowano łącznie 1026 osób bezdomnych, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 917 osób, tj. ok. 89%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 109 osób, tj. ok. 11 %.

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Obecny na konferencji prasowej komendant wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w sezonie zimowym. Mówił  m. in. o działaniach związanych z monitorowaniem zagrożeń, które mogą pojawić się w związku sytuacją pogodową, ale też  o działaniach profilaktycznych i dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa osobom potrzebujących wsparcia, np. bezdomnym i samotnym.  

– Podkarpacka Policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań.  Codziennie w ramach służby zewnętrznej, czyli służby prewencyjnej ruchu drogowego będzie do dyspozycji mieszkańców około 2 900 policjantów. Mamy przygotowany również sprzęt do działań. Jeśli będzie taka potrzeba,  zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne tak, aby w sytuacjach kryzysowych zareagować w odpowiedni sposób – mówiła nadinsp. Matusiak.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

– Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki ochotniczej straży pożarnej. PSP jest w pełni gotowa nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia – mówił st. bryg. Andrzej Marczenia.

Należy podkreślić, że sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych, to każdego roku okres zwiększonej liczby interwencji strażaków w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Najczęściej strażacy wzywani są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Reklama
Poprzedni artykułSkradziona toyota odzyskana na granicy
Następny artykuł1,1 mln zł zaniżonego przychodu przy rozliczeniu CIT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!