Strona główna WIADOMOŚCI 1,1 mln zł zaniżonego przychodu przy rozliczeniu CIT

1,1 mln zł zaniżonego przychodu przy rozliczeniu CIT

0
Reklama

Urząd skarbowy z podkarpackiej KAS ujawnił pominięte w rozliczeniu CIT przychody w wysokości przeszło 1,1 mln zł. Kwota wpłaconych należności podatkowych wraz z odsetkami wyniosła ponad 245 tys. zł. Utrata statusu małego podatnika powoduje zmianę stawki podatku CIT z 9 na 19%.


Kontrole podatkowe, to jeden ze sposobów weryfikacji poprawności i terminowości rozliczeń, realizowanych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Pracownicy jednego z urzędów skarbowych podkarpackiej KAS, ujawnili w trakcie kontroli podatkowej nieprawidłowości w rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Spółka w złożonym zeznaniu podatkowym CIT-8 za 2020 r. zaniżyła przychód podlegający opodatkowaniu o kwotę przekraczającą 1,1 mln zł. W ewidencji pominięte zostały niektóre dowody sprzedaży, w rozliczeniu nie zostały również uwzględnione dodatnie różnice kursowe. Ponadto, do wyliczenia CIT błędnie zastosowano preferencyjną, 9% stawkę podatku, ze względu na utratę statusu małego podatnika.

Reklama

Po zakończeniu kontroli, spółka złożył korektę zeznania podatkowego CIT-8 za 2020 r., zgodną z ustaleniami kontroli urzędu skarbowego oraz wpłacił w całości zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę łącznie ponad 245 tys. zł.

Mały podatnik korzysta ze stawki CIT 9%
Podstawowa stawka CIT to 19 %. Niektórzy podatnicy mogą skorzystać ze stawki obniżonej tj. 9 %, jeżeli ich przychody w roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 1,2 mln euro. Dotyczy to tzw. małych podatników oraz co do zasady podatników rozpoczynających działalność (w tym przypadku, tylko w roku rozpoczęcia działalności). Osiągnięcie przychodów wyższych lub utrata statusu małego podatnika wyklucza korzystanie ze stawki 9 %.

Reklama
Poprzedni artykułPodkarpacie gotowe do zimy
Następny artykułJeleń wbiegł w dwa samochody osobowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!