Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacie dostanie środki na remont i odbudowę zabytków

Podkarpacie dostanie środki na remont i odbudowę zabytków

0
Reklama

Rząd stale wspiera Polskę lokalną i jej mieszkańców. Tym razem samorządy w całej Polsce otrzymają nawet do 3,5 mln zł na remont lub odbudowę zabytków. Dzięki rządowemu wsparciu, historyczne budynki odzyskają swoje piękno. Na Podkarpacie trafi ponad 183 mln zł.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona finasowaniu remontów, konserwacji i odbudowie regionalnych zabytków. Uczestniczyli w niej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, posłanka Teresa Pamuła, poseł Andrzej Szlachta, wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot oraz wójt gminy Dynów Wojciech Piech.

Reklama

To dobra kondycja finansów publicznych pozwoliła na realizację Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który wszedł w fazę realizacji.

– Do naszego województwa na odbudowę, renowacje i prace konserwatorskie w zabytkach trafiła kwota przewyższająca 180 mln zł. Bardzo się cieszymy, ponieważ wiele obiektów, które stanowią nasze dziedzictwo narodowe zyska nowy blask, ale także nowe przeznaczenie – mówiła w trakcie konferencji Ewa Leniart.

Kwota przeszło 183 mln zł zostanie przekazana samorządom na realizację 458 projektów.

Przez ostatnie 30 lat, historyczne obiekty w naszym kraju były skazane na zapomnienie. Częstą przyczyną był brak środków na ich odbudowę. W wielu miejscowościach w całej Polsce budynki szkół, żłobków, przedszkoli czy domów kultury znajdują się właśnie w zabytkach.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot zaznaczyła, że łączna kwota dotacji na renowacje i odbudowę zabytków przekroczyła 216 mln zł. To, oprócz 183 mln z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wsparcie przyznane przez konserwatora w wysokości blisko 9,4 mln zł oraz dotacja Marszałka Województwa Podkarpackiego przekraczająca  5,3 mln zł.

Program wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach zabytków.  Uchronimy je przed degradacją i niszczeniem. Piękno historycznych miejsc będzie zachowane na kolejne dekady. Dbałość o zabytki to troska o dziedzictwo kulturowe, zachowanie naszej tożsamości i budowanie narodowej wspólnoty.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na:

– prace konserwatorskie,

– restauratorskie,

– roboty budowlane.

Przykłady projektów w ramach RPOZ na Podkarpaciu:

/Gmina Dynów/ Wykonanie dokumentacji konserwatorskiej i opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich dla zabytkowego Młyna Gospodarczego w Harcie – 145 tys. zł

/Woj. Podkarpackie/ Wykonanie posadzki w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie 2 mln 277 tys. zł

/Gmina Rakszawa/ -Remont i przebudowa budynku tzw. 'Dyrektorówki’ wchodzącego w skład dawnego zespołu myśliwskiego Julin – 149 921,00 zł

/Gmina Hyżne/ Rewitalizacja budynku Dworku w miejscowości Hyżne 848 tys. zł

/Gmina Wojaszówka/ Prace konserwatorskie ruin zamku Kamieniec – mury i korona murów zamku dolnego Odrzykońskiego – 100 tys. zł.

/Miasto Dynów/ Prace konserwatorsko-restauratorskie  wagonu osobowego wąskotorowego 3Aw serii Bxhpi nr 0038002442273 – konserwacja i naprawa – 49 tys. zł

Poprzedni artykuł93-latka z Rzeszowa odzyskała wyłudzone oszczędności
Następny artykułMyslovitz, Cleo, De Mono. Rozpoczynają się Dni Tarnobrzega

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!