Zima zbliża się do nas ogromnymi krokami, stąd też wiele osób coraz częściej zaczyna planować ferie. Do najchętniej wybieranych aktywności o tej porze roku należy narciarstwo, zaś miłośnicy tego typu szaleństw na równi wykorzystują możliwości, jakie stwarzają ośrodki narciarskie w Polsce, jak i poza jej granicami. Narciarstwo jednak zaliczane jest do sportów wysokiego ryzyka, dlatego planując zimowy wypoczynek, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Wyjaśniamy, czym ono jest oraz na co należy zwrócić uwagę, zawierając umowę.
Zacznijmy od tego, że zarówno w Polsce, jak i w większości krajów europejskich, posiadanie polisy na narty jest nieobowiązkowe. Wyjątkiem są Włochy, które od stycznia 2022 roku wprowadziły konieczność zawarcia polisy z OC przez wszystkie osoby korzystające z włoskich ośrodków narciarskich. Brak takiego ubezpieczenia wiąże się z wysokimi mandatami. Natomiast warto mieć na uwadze fakt, że rezygnując z takiej formy zabezpieczenia także i w Polsce, narażamy się na spore wydatki, gdy spotka nas jakiekolwiek nieszczęście na stoku. A te niestety nie należą do rzadkości.
Czym jest ubezpieczenie narciarskie?
„Ubezpieczenie narciarskie to tak naprawdę ubezpieczenie turystyczne, rozbudowane o uprawianie sportów zimowych bądź sportów wysokiego ryzyka, w tym narciarstwo lub snowboard. To polisa, która nieco różni się od standardowego ubezpieczenia, zapewniając większą ochronę, odpowiadającą potrzeb narciarzy. Poszczególne oferty przygotowywane są bowiem na podstawie wnikliwej analizy zdarzeń, do których najczęściej dochodzi podczas takich aktywności. Dzięki temu klient ma możliwość wyboru produktu, który najlepiej będzie odpowiadał jego potrzebom i pokrywał się ze specyfiką planowanego wyjazdu”. – mówi nam Pan Krystian z Agencji ubezpieczeniowej Meritum Ubezpieczenia z Rzeszowa – https://meritumubezpieczenia.eu/
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na narty?
Wydawać by się mogło, że polisa turystyczna z rozszerzeniem na narty jest zbędnym wydatkiem, skoro w Polsce jesteśmy objęci ubezpieczeniem w ramach NFZ, zaś podróżując do krajów Unii Europejskiej, możemy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak posiadając ważną polisę, uwzględniającą zdarzenia na stoku bądź w górach zyskujesz maksymalną ochronę oraz masz gwarancję otrzymania wsparcia, co pozwoli uniknąć Ci nieprzyjemności i sporych wydatków w momencie, gdy Twój wymarzony wyjazd przerodzi się w nieoczekiwane pasko przykrości. Należy pamiętać bowiem, że ubezpieczenie zdrowotne oznacza spore ograniczenia w zakresie korzystania z pomocy, obejmując jedynie podstawowe usługi medyczne, które często okazują się niewystarczające.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem na narty – na co zwrócić uwagę?
Ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne, dlatego przed zawarciem danej umowy należy wnikliwie prześledzić wszelkie warunki, by móc wybrać najkorzystniejszą ofertę, odpowiadającą naszym potrzebom. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obszar obowiązywania umowy – czy jest to jedynie Polska, czy kraje należące do Unii Europejskiej, a może wychodzące poza jej zakres. Drugim ważnym elementem jest okres obowiązywania umowy – zwykle są to umowy krótkoterminowe, pokrywające się z terminem naszego wypoczynku, natomiast jeśli często korzystamy z tej formy aktywności, wówczas korzystniej będzie wybrać ubezpieczenie NNW lub OC na narty, na cały rok. Wreszcie przechodzimy do najważniejszej kwestii – zakresu ubezpieczenia, a więc tego, jaką ochroną dana polisa obejmuje ubezpieczonego. Najczęściej będzie to pokrycie kosztów leczenia (także tego odbywającego się w placówkach prywatnych), kosztów ratownictwa oraz transportu medycznego (do placówki medycznej a niekiedy także i do kraju zamieszkania). Polisa może uwzględniać także zapewnienie noclegu lub pokrycie jego kosztów, jak również zwrot kosztów zakupu karnetu, niewykorzystanego ze względu na zamknięcie stoku, spowodowane chociażby niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem dla narciarzy to realna pomoc na wypadek zdarzeń, do których doszło podczas białego wypoczynku. Warto skorzystać z dodatkowej ochrony – tym bardziej, iż koszt takiej polisy jest stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę wysokość wydatków na które możemy być narażeni, gdy dojdzie do nieprzyjemnych zdarzeń podczas tego rodzaju aktywnościach.