Strona główna CIEKAWOSTKI Co to są akumulatory LifePO4 i do czego można je wykorzystać?

Co to są akumulatory LifePO4 i do czego można je wykorzystać?

0
Reklama

Akumulatory – coraz więcej urządzeń, zarówno zastosowania domowego, jak i przemysłowego, wymaga zastosowania baterii, dzięki której będą zasilane i mogły właściwie działać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akumulatorów, które różnią się między sobą parametrami i zastosowaniem. Akumulatory LiFePO4 są pewną nowością w tym zbiorze, jednak cieszą się coraz większą popularnością. Wyjaśniamy, czym one są, jakie mają zalety i jakie jest ich najczęstsze zastosowanie. Zapraszamy do lektury.

Akumulatory LiFePO4 – co to takiego?

LiFePO4 to nowoczesne akumulatory, które cieszą się dużą popularnością. Ich wszechstronne zastosowanie sprawiło, że występują one w większości urządzeń akumulatorowych. Dynamika rozwoju odnawialnych źródeł energii a także pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi także przyczyniła się do promowania baterii litowo-żelazowo-fosforanowych.

Reklama

Niski poziom samorozładowania

Baterie LiFePO4 posiadają wiele zalet, główną jest niska wartość samorozładowania. Jest to cecha pożądana podczas pracy w trudnych warunkach. Ujemne temperatury w przeciwieństwie do akumulatorów kwasowych i żelowych, które należy doładowywać w szczególności zimą, nie wpływają znacznie na utratę energii w czasie. LiFePO4 nawet po kilku latach utraci maksymalnie 10% swojej pojemności i nadal będzie gotowy do pracy.

Nowoczesny system bezpieczeństwa BMS

Każde ogniwo posiada system BMS marki KonTec, moduł elektroniczny który zabezpiecza akumulator podczas ładowania oraz rozładowywania. Jest on również odpowiedzialny za temperaturę ogniwa, jeżeli przekroczy ona wartość nominalną ponad skalę lub poniżej zera ładowanie zostaje rozłączone. Przedłuża to nie tylko żywotność baterii ale również daje gwarancję bezpieczeństwa.

Duża pojemność, niewielkie rozmiary

Współczesne systemy wymagają dużej pojemności a także stosunkowo optymalnych rozmiarów, LiFePO4 niewątpliwie jest modelem ogniw o imponującej pojemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów, bateria tego typu może pomieścić 20Ah w każdym kilogramie ogniwa.  Dzięki swoje unikatowej charakterystyce, gęstość energii jaką może skumulować taka bateria jest dużo większa niż jej żelowy i  kwasowy odpowiednik. Więcej energii w mniejszym opakowaniu a zarazem mniejsza waga przekłada się na korzystniejszą i dłuższą pracę urządzenia (cecha ta jest pożądana głównie w pojazdach elektrycznych).

Łatwość ładowania

LiFePO4 przystosowane są do ładowania ich dużym prądem, dzięki temu są w stanie w szybkim tempie czasowym przyswoić dużą ilość energii. Bateria taka uzależniona jest od ładowarek, które można rozróżnić jako standardowe, szybkie a także ultraszybkie. Ogniwo takie można przywrócić do stanu używalności w przeciągu zaledwie kilku minut.

Brak efektu pamięci

Brak pamięci w bateriach LiFePO4 cieszy się uznaniem w urządzeniach elektronicznych a także elektronarzędziach. Są one często ładowane rotacyjnie na bieżąco do niepełnego stanu. Akumulatorki litowe w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów nie tracą na pojemności przy niepełnych cyklach ładować a także rozładowań.

Długa żywotność

Wysoka odporność na przeładowania i twarde rozładowania przekłada się na długi czas działania LiFePO4 bez względu na warunki w jakich pracuje. Żywotność pojedynczego ogniwa to ponad 5000 cykli co przekłada się  mniej więcej na 25 lat ciągłej pracy. Dlatego zostały one bezprecedensowo wybrane jako idealne ogniwo kumulujące energię w pojazdach elektrycznych. Szerokie spektrum pracy od -10 do 45 stopni sprawia, że jest to idealne rozwiązanie na każdą porę roku panującą w Polsce. Przekłada się to również na bardzo dobrą efektywność pracy pojazdu i jego zasięg.

Najczęstsze zastosowanie akumulatorów LiFePO4

Baterie LiFePO4 oprócz pojazdów idealnie zasilą kampera, łodzie, jachty a także mały domek letniskowy. Dzięki temu że są one dużo mniejsze niż tradycyjne akumulatory i posiadają większą ilość skumulowanej energii idealnie nadają się do napędzania mniejszych pojazdów tj. wózek inwalidzki, wózek akumulatorowy oraz pojazdy dla dzieci.

LiFePO4 to bateria bezpieczna, dzięki jej stabilności dobrze sprawdzi się jako pojemny magazyn energii, wpięty w przydomową instalację fotowoltaiczną. Magazyny to kompletne systemy, służące do kumulowania i przechowywania energii z paneli. Nadwyżka energii będzie gromadzona, a następnie zużywana w dni pochmurne lub godzinach popołudniowych i nocnych.

Innym popularnym zastosowaniem akumulatorów litowych są systemy alarmowe, systemy awaryjnego zasilania UPS, oświetlenie awaryjne w budynkach użyteczności publicznej a także, wieże monitoring w trudno dostępnych miejscach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!