Strona główna CIEKAWOSTKI Perseidy 2020- Jak i gdzie zobaczyć spadające gwiazdy

Perseidy 2020- Jak i gdzie zobaczyć spadające gwiazdy

0
Reklama

Jak co roku, podczas jeszcze letnich i ciepłych wieczorów, nadchodzi czas w którym będziemy mogli zobaczyć tzw. spadające gwiazdy.


Jeśli nigdy nie mieliście okazji zobaczyć „spadających gwiazd” to połowa sierpnia jest na to najlepszym okresem. To właśnie w tym czasie ziemia będzie przechodzić przez strumień odłamków pozostawiony przez kometę 109P/Swift-Tuttle.
Gdzie zobaczymy spadające gwiazdy ?
W przypadku Perseidów to miejscem tym jest zawarty w nazwie gwiazdozbiór Perseusza. Jeśli w okolicach 24:00 ustawimy się w kierunku północno-wschodnim będziemy mieli przed sobą właśnie gwiazdozbiór Perseusza. Znajduje się on pod szerzej znanym gwiazdozbiorem Kasjopei, który wygląda jak ogromne W umieszczone na niebie.
Kiedy je zobaczymy ?
Choć pierwsze Perseidy pojawiają się już w lipcu to nie są one zbyt liczne. W tym roku szczyt aktywności Perseidów przypada na dwie noce- z 11 na 12 i 12 na 13 sierpnia.
Jeśli chcemy zmaksymalizować możliwość zobaczenia tego spektaklu musimy wybrać się za miasto, w jakieś zaciemnione miejsce daleko od źródeł światła. W takim miejscu, po przyzwyczajeniu oczu do ciemności, powinniśmy być w stanie zobaczyć naprawdę wiele.
 

Reklama
Poprzedni artykułZakład PZL Sędziszów będzie produkował maseczki klasy KN95
Następny artykułŚmieci podrzucone nieopodal krzyża w Nienadówce Dolnej