Strona główna KULTURA Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” wrócił do Muzeum Książąt Lubomirskich

Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” wrócił do Muzeum Książąt Lubomirskich

0
Reklama

7 lipca 2023 r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania obrazu „Madonna z Dzieciątkiem”, polskiej straty wojennej, do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, z którymi to dzieło jest historycznie związane. Powróciło ono do Polski dzięki owocnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction Inc.


Podczas uroczystości Powiat Przeworski reprezentowali: Starosta Przeworski Bogusław Urban, Radny Rady Powiatu Przeworskiego Tomasz Syk i Dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo- Parkowego Łukasz Mróz.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski – Lanckoroński, Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński oraz Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich Joanna Błoch.

Reklama


„Obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z przełomu XVI i XVII w., który Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło w 2022 r. na aukcji w Tokio, zostanie przekazany do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, że polska strata wojenna powraca z Dalekiego Wschodu – z Japonii. Ten powrót był możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy ze stroną japońską” – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas uroczystości.


Obraz od połowy sierpnia będzie można zobaczyć w Pałacu w Przeworsku, a od marca 2024 r. – na jubileuszowej wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum we Wrocławiu. W czerwcu 2024 r. obraz ponownie będzie eksponowany w Przeworsku wraz z eksponatami z Ossolineum w ramach wystawy z okazji 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich.

Poprzedni artykułRajd Pamięci martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA
Następny artykułNie byle jakie atrakcje w Niebylcu. Dni Gminy już 15 i 16 lipca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!