Strona główna HISTORIA Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

0
Reklama

Dziś mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. W całym kraju zorganizowano uroczystości upamiętniające wybuch najkrwawszej wojny w XX wieku.


1 września br. w Rzeszowie odbyły się uroczystości poświęcone 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We mszy świętej w Kościele Garnizonowym wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.
Dziś, w piątkowy poranek 1 września 2017 r. wspominamy – łącząc się sercem z pokoleniem Polaków, którzy dokładnie 78 lat temu, również w piątkowy poranek, usłyszeli złowieszczy komunikat: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy (…). Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Tego dnia, losy Polaków zostały uwikłane w nieszczęście wojny, a polskie dzieci zamiast do szkół, zostały wrzucone w tygiel wal, okrucieństwa i nienawiści. (…) Dzisiejsza uroczystość to nie rozdrapywanie ran, ale wielka lekcja historii i mądrości. To wspólne wołanie o pokój i głośne mówienie, że nie waży się mordować ludzi w imię totalitarnych idei i chorych ambicji. Każdy naród ma prawo do wolności – powiedział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.
W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci Poległych a żołnierze 21. Pułku Brygady Strzelców Podhalańskich  oddali salwę honorową dla upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i poległych w walce o Ojczyznę. Złożono również wieńce przed tablicami pamiątkowymi na budynku Kościoła Garnizonowego.
źr. Podkarpacki Urząd Wojewódzki 

Reklama
Poprzedni artykułPobicie w rzeszowskim więzieniu
Następny artykułZimny prysznic dla naszej reprezentacji