Strona główna RZESZÓW Nowy sprzęt do diagnostyki dla KSW nr2 w Rzeszowie

Nowy sprzęt do diagnostyki dla KSW nr2 w Rzeszowie

0
Reklama

Fundacje DKMS i ISKIERKA łączą siły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego by chore onkologicznie dzieci z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie, były szybciej diagnozowane i skuteczniej leczone. Darowizny Fundacji DKMS w wysokości 399 617,71 zł oraz 497 500 zł z urzędu marszałkowskiego pozwoliły na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu do diagnostyki, co przełoży się na szybkość, jakość procesu diagnostycznego a także podniesienie standardów leczenia. 

Z inicjatywy profesora Radosława Chabera, Kierownika Kliniki Onkohematologii Dziecięcej doszło
w ubiegłym roku do spotkania Jolanty Czernickiej Siweckiej, Prezes Fundacji ISKIERKA wspierającej na co dzień małych pacjentów onkologicznych rzeszowskiego szpitala, z dr. Mariuszem Książkiem, Kierownikiem Klinicznego Zakładu Patomorfologii. Tematem przewodnim spotkania było przyśpieszenie i polepszenie diagnostyki onkologicznych pacjentów pediatrycznych, aby można było wdrożyć prawidłowe leczenie najszybciej, jak to możliwe. 

Reklama

dr n. med. Mariusz Książek, Kierownik Klinicznego Zakładu Diagnostyki:

„- Zakład Patomorfologii, jeden z kluczowych elementów diagnostyki onkologicznej, musi być gotowy
na wyzwania współczesnej medycyny, gdzie szybkość i jakość diagnostyki jest kluczowa w procesie leczniczym. Aby spełnić stawiane przed nim założenia, zakład wymagał doposażenia w nowoczesny sprzęt. Dotychczas na badanie konsultacyjne trzeba było czekać kilka dni do kilku tygodni, co w przypadku chorób agresywnych, szybko postępujących, uniemożliwia wdrożenia na czas odpowiedniego leczenia. Ważnym jest, abym zrozumieć, że bez właściwej, i co ważne, szybkiej diagnozy, nie ma leczenia. A wiele chorób onkologicznych dziecięcych, jeśli odpowiednio szybko zaczynamy leczenie, można doprowadzić do pełnego wyleczenia.”

Aby to osiągnąć, Fundacja ISKIERKA ponownie połączyła siły z Fundacją DKMS, z którą od lat realizuje partnerskie projekty na rzecz małych pacjentów onkologicznych. 

– Jako największy w Polsce Ośrodek Dawców Szpiku w naszej codziennej pracy skupiamy się na Dawcach, którzy dają szansę na zdrowie chorym zakwalifikowanym do przeszczepienia szpiku. Jednocześnie pamiętając o tym, że sensem i misją naszej pracy jest dobro pacjentów chorych na nowotwory i choroby układu krwiotwórczego. Właśnie dlatego, w 2018 roku, rozpoczęliśmy niezmiernie ważną dla nas inicjatywę – Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, na który od momentu powstania przeznaczyliśmy już 15 mln zł wspierając organizacje pacjenckie a także łącznie 25 Klinik Transplantacji Szpiku i Oddziałów Hematologii. Wszystko po to, aby pomagać Pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA:

– W Fundacji ISKIERKA patrzymy na proces leczenia dzieci z chorobą nowotworową systemowo. Dlatego pod opieką mamy nie tylko oddziały onkologiczne, ale również te miejsca do których trafiają nasi podopieczni na różnych etapach. Diagnostyka jest niezwykle ważna i jej czas może mieć kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji o formie leczenia. Działamy już od ponad 16 lat i wiemy również, że w takich działaniach ważne jest budowanie partnerstwa, aby skutecznie pozyskiwać środki i wspierać proces leczenia dzieci w Polsce.”  

Zakupiono te urządzenia, które są kluczowe w przygotowaniu takich preparatów: mikrotom z torem wodnym oraz barwiarko-nakrywarkę oraz dodatkowe urządzenia usprawniające proces diagnostyki w rzeszowskim zakładzie. 

Mikrotom z torem wodnym umożliwia skrawanie 3 – 4 mikrotomów grubości pojedynczych skrawków tkankowych dzięki zainstalowanemu torowi wodnemu, co w przypadku małych materiałów biopsyjnych pozwala zaoszczędzić materiał na ewentualne dodatkowe badania immunohistochemiczne, histochemiczne i genetyczne.

Zautomatyzowana barwiarko-nakrywarka pozwala na wystandaryzowane barwienia preparatów w różnych technikach barwienia, głównie hematoksylina i eozyna, natomiast nakrywarka precyzyjnie nakrywa szkiełkiem nakrywkowym wybarwiony preparat na szkiełku podstawowym, z użyciem odpowiedniego medium łączącego obydwa szkiełka. 

Są to urządzenia automatyzujące te procesy
i standaryzujące jakość, co pozwala na wykorzystanie takich preparatów do stworzenia obrazów cyfrowych
w skanerze. W postaci cyfrowej preparaty mogą być konsultowane w innych ośrodkach referencyjnych
w czasie rzeczywistym, co zdecydowanie skraca czas diagnostyki.  

Niezbędnym elementem kontroli jakości jest zakupiony również mikroskop, pozwalający personelowi na kontrolę poprawności procesu barwienia i nakrywania. Należy również wspomnieć o zakupionym przez fundacje rzutniku multimedialnym, cotygodniowo używanym w trakcie szkoleń wewnątrzzakładowych, pozwalających na zachowanie właściwych standardów pracy i diagnostyki.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich stron udało się doposażyć Kliniczny Zakład Patomorfologii
o łącznej wartości prawie 900 tyś. zł. 

Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, Barbara Rogowska:

„- Otrzymana dotacja w wysokości 497 500,00 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z przeznaczeniem na doposażenie Klinicznego Zakładu Patomorfologii i darowizna wysokospecjalistycznego sprzętu o wartości 399 617,71 zł od Fundacji DKMS we współpracy z Fundacją ISKIERKA niewątpliwie przełoży się na szybkość, jakość procesu diagnostycznego. Wieloletnia współpraca
z Fundacją ISKIERKA dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie jest ważna. Pomoc Fundacji
w postaci darowizny środków pieniężnych na zakup sprzętu w sposób znaczący przyczynia się do zwiększenia standardów opieki nad pacjentem, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów onkologicznych, co pozwala jeszcze lepiej realizować misję Szpitala jaką jest dobro i zdrowie pacjenta.”

Wspólne inicjatywy Fundacji ISKIERKA i Fundacji DKMS 

Wspólnie zrealizowaliśmy szereg inicjatyw wspierających małych pacjentów, takich jak np. wydanie poradnika JedzONKO z zakresu dietetyki w okresie przeszczepowym. To także łączenie sił w zakresie remontów szpitali pediatrycznych (jak ostatni zakończony remont IV p. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka czy zakupu sprzętów medycznych, które w ostatnim czasie trafiły do szpitali dziecięcych: monitor (platforma) służący do pełnego monitorowania wszystkich przepływów typu krew, przepływów w mózgu oraz nawodnienia u dzieci na rzecz Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej oraz łóżek w pełnej elektronice przeznaczonych do 3 pokojów reżimowych na rzecz Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego w Zabrzu. Doposażenie Klinicznego Zakładu Patomorfologii to kolejna, wspólna inicjatywa. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!