Strona główna RZESZÓW Nowy dworzec PKS w Rzeszowie? Zobacz wizualizację

Nowy dworzec PKS w Rzeszowie? Zobacz wizualizację

0
Reklama

Dworzec autobusowy PKS od wielu lat odstraszał i był wstydliwym, choć centralnym punktem na mapie stolicy Podkarpacia. Zaniedbany obiekt ma zostać zmodernizowany za ok. 250 mln zł. Dziś w Hotelu Ambasadorskim zorganizowana została prezentacja koncepcji nowego dworca PKS w Rzeszowie.

Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie przybliżył zgromadzonym historię starań o rewitalizację tego terenu zaczynając od uporządkowania spraw własnościowych.


W roku 2021 władzom rzeszowskiego PKS po wielu latach starań udało się pozyskać sąsiednie działki, co otworzyło nowe możliwości zagospodarowania całego terenu i stworzenia nowoczesnego, wielofunkcyjnego zespołu usługowego, którego centralną częścią byłby nowy dworzec autobusowy integrujący komunikację miejską (MPK) i przewoźników zewnętrznych. Przygotowanie założeń programowych powierzono MWM.

Reklama

Koncepcję zaprezentował odpowiedzialny za nią architekt Maciej Łobos z MWM Architekci, który zaczął prezentację od uściślenia tego, czym jest miasto.

Trzeba mieć świadomość, że jeżeli ktoś mówi o rozpraszaniu zabudowy, o tym, żeby przed każdym budynkiem był zielony skwerek, żeby te budynki były rozmieszczone luźno w jakichś parkach, to nie mówi o mieście. Mówi o wiosce i my w Rzeszowie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieszkać w mieście, czy chcemy z Rzeszowa zrobić wioskę lub rezerwat z zieloną przestrzenią w środku z której nie bardzo wiadomo kto będzie korzystać.

Łobos zwracał uwagę na potrzebę zdefiniowania tego jak Rzeszów ma się zmieniać przez najbliższe lata. Podkreślał, że jeżeli chcemy mieć miasto witane i żywe to trzeba sobie uświadomić, że musimy „dogęścić zabudowę”.

Nasza propozycja obejmuje stworzenie kwartału spójnej, ścisłej, gęstej zabudowy na całych działkach PKS-u. Nie budowanie dworca tylko wyłącznie, który jest budynkiem parterowym, ma jakieś zadaszenie, a nad nim nic się nie dzieje, bo to jest marnowanie przestrzeni. Uważamy, że tam powinno być prawdziwe miasto.

screen z prezentacji MWM

Architekt zaprezentował ideę „nowych loftów”, czyli wielokondygnacyjnych przestrzeni które można dowolnie aranżować i dopasowywać do wymagań rynku.

Prezes PKS zaznaczył, że jest to etap, w którym można jeszcze przesyłać swoje opinie na temat prezentowanej koncepcji.

Prezentacja i dyskusja od 7 minuty:

Koncepcja przebudowy Dworca PKS w Rzeszowie w dokumencie:

https://www.yumpu.com/xx/document/read/65910495/nowy-dworzec-pks

Poprzedni artykułFabryka Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej ponownie w polskich rękach
Następny artykułBył przekonany, że dzwonią z infolinii banku. Stracił kilkanaście tys. złotych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!