Strona główna PRZEWORSK Niecodzienne znaleziska w Kańczudze

Niecodzienne znaleziska w Kańczudze [foto]

0
Reklama

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu poinformował o niezwykłych znaleziskach w Kanczudze.

W ostatnim czasie w Kańczudze dokonano dwóch odkryć:

Reklama

korytarze podziemne, na które natrafiono podczas przebudowy drogi wojewódzkiej 835 prowadzącej do Przeworska, odsłonięte w pobliżu ogrodzenia kościoła pw. Św. Michała Archanioła

polichromie w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, odsłonięte w trakcie prac konserwatorskich, przesuwające datę powstania zabytku nawet do XV w. tj. o ponad 150 lat .

PWKZ podał:

Zachowały się podziemne piwnice i tunele wybudowane przez mieszkańców Kańczugi dla ochrony przed najeźdźcą, być może jeszcze w XVI w., po zniszczeniach miasta po najazdach tatarskich i wołoskich w końcu XV i na początku XVI w. Jak podkreśla Beata Kot Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, z pewnością poddamy badaniom odkrycie, ale na tę chwilę najważniejsze jest zabezpieczenie terenu.

W przypadku odkrycia polichromii w kościele w Kańczudze, prowadzone są badania historyczne i konserwatorskie zmierzające do odczytania programu malowideł. Znamy kompozycję dekoracji malarskiej w najstarszej części świątyni, budowę technologiczną, skład pigmentów. Zamierzamy rozszerzyć zakres badań architektoniczno-konserwatorskich i archeologicznych, aby lepiej poznać obiekt i jego przemiany historyczne i artystyczne.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!