Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Na czym polega i ile kosztuje adaptacja projektu?

Na czym polega i ile kosztuje adaptacja projektu?

0
Wide angle portrait of engineer drawing plans and making measurements at workplace, copy space
Reklama

Zakup gotowego projektu budowlanego jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym niż zamówienie indywidualnego projektu w biurze architektonicznym. Inwestor musi jednak pamiętać, że taki projekt również wymaga ingerencji miejscowego architekta, za którą trzeba dodatkowo zapłacić. Czym właściwie jest adaptacja projektu i z jakimi kosztami się wiąże?

Czym jest adaptacja projektu i jakie zmiany są wymagane?

Adaptacja projektu gotowego zakupionego przykładowo w biurze projektowym jest dostosowaniem treści dokumentu do parametrów danego terenu, na którym ma zostać zrealizowana inwestycja. Bez przeprowadzonej adaptacji nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Należy ją zlecić specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami, którzy przystosują inwestycję nie tylko do cech obszaru, ale też do lokalnych zaleceń zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Przeprowadzając adaptację gotowego projektu i nanosząc w dokumencie poprawki, projektanci branżyści muszą oczywiście brać pod uwagę przepisy prawa budowlanego.

Reklama

Zakres zmian, a także to, ile kosztuje adaptacja projektu, zależy w dużej mierze od inwestora. Konieczne modyfikacje obejmują dopasowanie gotowego projektu do określonej działki i możliwości realizacji na niej budowy danego domu. Projektanci zajmujący się adaptacją wykonują zatem projekt zagospodarowania terenu zawierający odpowiednią mapę geodezyjną. Gotowy projekt jest również dostosowywany do stref obciążeń konstrukcyjnych, a także zaleceń zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Tym sposobem osoby przeprowadzające adaptację gotowego projektu stają się oficjalnymi projektantami budynku, a do dokumentu są dołączane potrzebne uzgodnienia i pozwolenia, bez których inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Dowiedz się więcej: https://budogram.pl/adaptacja-projektu-domu-co-to-jest-ile-kosztuje-i-ile-trwa/

Dodatkowo inwestorzy mogą się zdecydować na modyfikacje zgodnie ze swoimi preferencjami. Nieobowiązkowe zmiany w adaptacji projektu dotyczą często liczby i rozmieszczenia okien czy wyglądu elewacji. Decydując się na nie, należy mieć jednak na względzie, że cena wykonania adaptacji znacząco wzrośnie.

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Cena adaptacji gotowego projektu jest ustalana indywidualnie na podstawie zakresu zmian, wielkości budynku czy parametrów działki. Najczęściej obowiązkowa część adaptacji kosztuje inwestora od 2000 zł wzwyż. Taka usługa obejmuje jedynie wykonanie projektu zagospodarowania terenu i dostosowanie gotowego projektu do warunków panujących na danej działce.

Zmiany przeprowadzane na życzenie inwestora są dodatkowo płatne i najczęściej taka adaptacja kosztuje co najmniej 3000 zł. Do najtańszych modyfikacji należy np. zmiana wyglądu elewacji, dużo więcej jednak zapłacimy za zmiany dotyczące konstrukcji budynku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!