Strona główna HISTORIA Mord UPA w Jaworniku Ruskim na 14 żołnierzach 28. Pułku Piechoty WP

Mord UPA w Jaworniku Ruskim na 14 żołnierzach 28. Pułku Piechoty WP

0
Reklama

24 lipca 1946 roku w okolicy Jawornika Ruskiego doszło do potyczki żołnierzy ze szkoły podchorążych w Przemyślu (28 Pułku Piechoty) z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii. 14 żołnierzy znajdowało się na liście strat jako zaginionych. Jak się okazało po wielu latach dostali się do niewoli i po torturach zamordowani.

W drugiej połowie lipca 2016 roku w Jaworniku Ruskim przeprowadzono prace ekshumacyjne. W ich trakcie odsłonięto 14 szkieletów, a prawdopodobnie także miejsce egzekucji.

W wyniku badań genetycznych potwierdzono tożsamość kilku ofiar: Feliks Gołębiowski (ur. 1924), por. Tadeusz Wienc (ur. 1923), kpr Mieczysław Szymczak (ur. 1922), Walenty Żurek (ur. 1924).

Reklama

Polaków pojmano i zamordowano najprawdopodobniej z rozkazu Mychajło Dudy „Hromenki”, na co wskazuje raport jednego z ukraińskich dowódców Wasyla Mizernego „Rena” oraz wyjaśnienia złożone w postępowaniu karnym przez Włodzimierza Szczygielskiego ps. „Burłaka”, który przyznał, że podczas starcia wzięto do niewoli 14 Polaków, ale odpowiedzialność za ich zamordowanie zrzucił na „Hromenkę”. Zdaniem prokurator IPN, w egzekucji polskich żołnierzy brała udział zapewne Żandarmeria Polowa sotni „Hromenki”.

Reklama
Poprzedni artykułStal Mielec remisuje w Niecieczy na inauguracje Ekstraklasy
Następny artykuł81-latek z maczetą na placu zabaw. Groził dzieciom grającym w piłkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj