Strona główna KULTURA Mielec: Rusza przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej

Mielec: Rusza przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej

0
Reklama

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Mielcu na czele z p.o. Prezydenta Miasta Mielca Janem Myśliwcem oraz zastępcą prezydenta Tadeuszem Siemkiem podpisali umowę z przedstawicielami firmy BAUDZIEDZIC Sp. z o.o., która będzie generalnym wykonawcą przebudowy i rozbudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.

Koszt realizacji I etapu budowy budynku przy ulicy Kusocińskiego w Mielcu (bez zagospodarowania terenu wokół obiektu) wyniesie 20 441 369 zł, a termin zakończenia prac wyznaczono na 15 grudnia 2018 roku.
Projekt zgłoszony w ramach konkursu dedykowanego dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 uzyskał dofinansowanie w wysokości ok. 6 mln zł, czyli maksymalnej możliwej do uzyskania kwoty dofinansowania określonej w regulaminie konkursu.

Konkurs architektoniczny

Już w roku 2015 Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba ogłosił po raz pierwszy w historii Mielca konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rozbudowy budynku  Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z zagospodarowaniem przylegającego do tego budynku terenu.
Do realizacji wybrano koncepcję projektową przygotowaną przez pracownię architektoniczną z Nowego Sącza. W rezultacie rozbudowy powstanie nowoczesna biblioteka z bogatą ofertą kulturalną dla wszystkich grup wiekowych, znacznie wykraczającą poza ofertę czytelniczą. Dzięki nadbudowie jednego piętra cały obiekt zwiększy swoją kubaturę, zyska nowoczesny wygląd i nowe funkcje.

Reklama

Nowoczesny budynek dostosowany do wymogów współczesnych użytkowników

W zmodernizowanym budynku pojawi dwukondygnacyjna przestrzeń wystawiennicza zlokalizowana w holu, Centrum Informacji o Regionie, czytelnia czasopism bieżących, czytelnia naukowa, e-czytelnia, e-biblioteka. Ponadto pojawią się nowości:  Kącik Dziecka oraz Strefa Nastolatka.
Przy Strefie Nastolatka planuje się również wydzielony obszar do pracy z grupami zorganizowanymi. Przewidziano również salę spotkań autorskich i artystycznych oraz kawiarnię z zapleczem.
Celem realizacji tej, od tak dawna oczekiwanej w naszym mieście, inwestycji jest dostosowanie biblioteki do wymogów współczesnych użytkowników, którzy cenią sobie m.in. nowe technologie, ale jednocześnie zachowanie kameralnego charakteru wypożyczalni i czytelni woluminów. Nowa biblioteka ma podnieść atrakcyjność kulturalną regionu i poprawić dostępność oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta Mielca oraz innych gmin powiatu.
Prace przewidziane do wykonania w I etapie przy współudziale dofinansowania obejmą tylko budynek modernizowanej biblioteki, natomiast zagospodarowanie terenu wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Realizacja szerszego zagospodarowania terenu parku wokół biblioteki wraz z budową parkingu na 85 samochodów planowana jest na kolejne lata. Możliwość pozyskania dofinansowania na tę część zadania jest na bieżąco monitorowana.
źr. UM Mielec

Reklama