Strona główna PRZEMYŚL Marsz Orląt upamiętni 105. rocznicę bitwy pod Niżankowicacmi

Marsz Orląt upamiętni 105. rocznicę bitwy pod Niżankowicacmi

0
Reklama

13 grudnia w 105. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Niżankowicami, która zadecydowała o przynależności Przemyśla do Polski, odbędzie się Marsz Orląt. wydarzenie upamiętni bohaterski zryw przemyskiej młodzieży szkolnej, która poniosła śmierć na polu walki, oddając życie za ojczyznę.

13 grudnia 1918 wojska polskie skierowały swe natarcie na północno-wschodnią część Kormanic, a po wzmocnieniu w tym samym dniu posiłkami zdobyły po krwawej walce Niżankowice. Wojska ukraińskie zagrożone przez oddziały polskie, które zajęły Fredropol i Kormanice, wycofały się na południowy brzeg Wiaru, obsadzając linię Podmojsce – Truszowice – Hujsko (obecnie Nowe Sady), przygotowując się do dalszej walki. Rozstrzygające uderzenie sił polskich nastąpiło 16.12.1918 na wieś Podmojsce. Rozbite wojska ukraińskie zmuszone były do odwrotu w kierunku Dobromila, który został zajęty przez Polaków bez oporu 17 grudnia. Walki toczone pod Niżankowicami w dniach 11-16 grudzień 1918 były bardzo zacięte i spowodowały znaczne straty po obu walczących stronach.

Reklama

W dniu tym bohaterską śmierć poniosła Irena Benstchówna, która nie tylko niosła pomoc rannym kolegom, lecz również brała bezpośredni udział w walkach. Jej zbezczeszczone nagie ciało znaleziono na pobojowisku. Pochowano ją w dniu 18 grudnia 1918 roku na cmentarzu przy ul. Słowackiego, tuż obok swoich współtowarzyszy broni –„Przemyskich Orląt”, których uroczysty pogrzeb odbył się dzień wcześniej.

Dla mieszkańców Przemyśla bardzo bolesnymi były straty poniesione przez polskie oddziały składające się głównie z młodzieży, gdyż w walkach pod Niżankowicami zginęło 13 osób- głównie młodych Przemyślan, zwanych później “Orlętami”.

Szczegóły wydarzenia na plakacie:

Reklama
Poprzedni artykułWybieracie się w Bieszczady? sprawdźcie warunki
Następny artykułPKP Intercity otwiera oferty w przetargu na modernizację stacji postojowej w Przemyślu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!