Strona główna HISTORIA Maria Mirecka-Loryś – Zasłużona dla Województwa Podkarpackiego

Maria Mirecka-Loryś – Zasłużona dla Województwa Podkarpackiego

0

Sejmik Województwa Podkarpackiego podczas dzisiejszej sesji przyznał śp. Marii Mireckiej-Loryś Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. W uroczystym wydarzeniu wzięli udział reprezentanci podkarpackiego środowiska narodowego, którzy przygotowali z tej okazji okolicznościowy transparent.

Uchwała została przyjęta przez aklamację. Major Maria Mirecka-Loryś zmarła 29 maja tego roku. Urodzona w Ulanowie weteranka NOW-AK była ostatnią żyjącą komendantką kobiecej organizacji wojskowej okresu II wojny światowej. Przez całe życie poświęcała się pracy na rzecz narodu. Więziona przez władze komunistyczne i zmuszona do emigracji nadal pracowała na rzecz Polonii w USA i Polaków na kresach. Mimo sędziwego wieku do końca była aktywna!

Tak mówił dziś o niej marszałek Władysław Ortyl:

Maria Mirecka – Loryś całe życie kontynuowała swoją działalność na rzecz zapewnienia wolności Polsce po wojnie, uczestnicząc i prowadząc liczne działania polityczne i charytatywne. Za działalność społeczną została uhonorowana wieloma odznaczeniami.

Nestorkę środowiska narodowego wspomniał podczas sesji pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu- Tomasz Buczek:

O wybitnej przedwojennej działaczce Młodzieży Wszechpolskiej mówił również obecny prezes tej organizacji, pochodzący z Przemyśla Marcin Kowalski:

Podkarpackie środowisko przypomniało o zasługach dla ojczyzny całej rodziny Mireckich. Na łamach naszego portalu przybliżaliśmy już postacie: Adama, ks. Bronisława, Leona i Kazimierza.

Poprzedni artykułNowi żołnierze złożyli uroczystą przysięgę wojskową
Następny artykułSprawca włamań do altan i pojazdów już usłyszał zarzuty
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj