Strona główna HISTORIA Malawa, Rzeszów: Odsłonięto wojenną mogiłę żołnierzy AK

Malawa, Rzeszów: Odsłonięto wojenną mogiłę żołnierzy AK

0
Reklama

W poniedziałek w Malawie (gm. Krasne) miało miejsce uroczyste poświęcenie grobu wojennego żołnierzy Armii Krajowej Stanisława Marszała i Aleksandra Kordonia, którzy polegli w tej miejscowości w 1944 r. w walce z Niemcami. 

Budowa grobu została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. Po mszy dr Piotr Szopa z rzeszowskiego IPN wygłosił krótki wykład przypominający historię dwóch bohaterskich żołnierzy AK z Malawy, następnie wręczono nagrody dzieciom i młodzieży szkół z Malawy, które wzięły udział w konkursach: plastycznym i poetyckim poświęconych żołnierzom AK. Po tym sformował się  kondukt z udziałem Wojska Polskiego i licznie zgromadzonych mieszkańców gm. Krasne, który udał się na cmentarz gdzie uroczystego poświęcenia dokonał bp Stanisław Jamrozek. Uroczystość zakończyło składanie kwiatów, salwa honorowa oraz odegranie pieśni „Śpij kolego”.
To kolejna realizacja nowych zadań Instytutu na terenie Podkarpacia. Niedawno uroczyście pochowano Żołnierzy Niezłomnych ppor. Leopolda Rząsę i ppor. Michała Zygo w nowo utworzonej kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na Cmentarzu Komunalnym na Wilkowyji w Rzeszowie, gdzie Instytut zbudował im groby wojenne, a w tym roku zostanie jeszcze wykonany grób wojenny podoficera Armii Krajowej Tomasza Gazdy zamordowanego przez NKWD w Niewodnej gm. Wiśniowa pow. strzyżowski.
źr. IPN Rzeszów
Reklama
Poprzedni artykułKsiądz po kolędzie przyjdzie tylko na zaproszenie
Następny artykułUkraina: Korespondent TVP broni pomnika UPA