Strona główna ZDROWIE Uważajmy na kleszcze

Uważajmy na kleszcze

0
Reklama

Kleszcze obecne są nie tylko na łąkach i w lasach, spotkać możesz je nawet na podwórku czy też w parku. Zdaniem ekspertów, aż około 40% kleszczy jest nosicielami groźnych chorób takich jak borelioza czy też odkleszczowe zapalenie mózgu.

 
Planując majówkę warto wiedzieć jak się uchronić przed nimi, jak je usunąć i kiedy zgłosić się do lekarza.
Kleszczom wystarczy temperatura od 5-7 stopni, by stwarzać dla nas zagrożenie, być aktywnym a tym samym nas ukąsić.
Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszczy warto pamiętać o odpowiednim stroju przed wyjściem z domu. Skutecznym sposobem ochrony przed kleszczami jest okrycie głowy, długie spodnie i zakryte ręce. Pachwiny, skóra głowy, zgięcia kolan i rąk  – to najczęstsze miejsca ukąszenia kleszczy, warto więc pomyśleć o odpowiednim stroju. Innym sposobem na zapobieganie ukąszenia przez kleszcze są np.  preparaty ochronne odstraszające kleszcze.
Należy pamiętać, że kleszcza usuwamy najszybciej jak to możliwe, z każdą minutą po ukąszeniu wzrasta ryzyko zarażenia m.in. boreliozą. Wystarczy zdezynfekowana pęseta, jeden zdecydowany ruch ( nie należy kleszczy wykręcać czy też uciskać w miejscu jego opitego odwłoku !).
Pamiętajmy, że nie można kleszcza smarować tłuszczem czy też kremem!
Jeżeli po usunięciu kleszcza widoczne są małe czarne punkciki, lub pojawi się obrzęk czy też zaczerwienienie należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż zawsze istnieje ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową.

Reklama
Poprzedni artykułKrasiczyn: Zamek na liście Pomników Historii
Następny artykułBieszczady: Drezyny rowerowe znów na trasach