Strona główna KRESY Łańcut: Spotkanie z dziedzictwem Kresów

Łańcut: Spotkanie z dziedzictwem Kresów

0
Reklama

Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie zapraszają na kolejne „Spotkanie z dziedzictwem Kresów”, które 29 listopada 2017 roku o godz. 17.00 odbędzie się Dziale Historii Miasta i Regionu (Kasyno Urzędnicze) w Łańcucie. Tematem otwartej debaty historycznej będzie Łańcut i Podkarpacie na dziejowej mapie Kresów dawnej Rzeczypospolitej.


„Spotkanie z dziedzictwem Kresów” odbywają się w podkarpackich miastach od wiosny 2017 roku. Celem serii spotkań jest inspirowanie społecznej refleksji nad fenomenem Kresów dawnej Rzeczypospolitej, popularyzowanie jego dziedzictwa oraz podkreślenie ich roli dla polskiej tożsamości.

Historia Łańcuta

Najbliższe spotkanie będzie okazją do przypomnienia średniowiecznej historii Łańcuta, kiedy w epoce Kazimierza Wielkiego państwo polskie rozpoczęło pisanie swej kresowej historii. W drugiej części zarysowany zostanie dziejowy kulturowy krajobraz Podkarpacia, jako regionu powiązanego licznymi więzami z dziedzictwem Kresów. Celem spotkania będzie zatem pokazanie Łańcuta i Podkarpacia jako miejsc, które w sposób istotny towarzyszą historycznej i tożsamościowej wędrówce w świat dziedzictwa ziem wschodnich Rzeczypospolitej.
Łańcucka odsłona „Spotkania z dziedzictwem Kresów” jest naturalną konsekwencją udziału Muzeum-Zamku w Łańcucie w tworzeniu Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Same „Spotkania” są działaniem towarzyszącym procesowi budowy Portalu MDKDR, którego zasób stworzą zdigitalizowane, a na co dzień rozproszone zbiory muzeów, instytucji kultury, stowarzyszeń fundacji czy archiwów prywatnych i kolekcji rodzinnych. Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje ww. projekt przy udziale dofinansowania ze środków europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa II. Cyfrowe Podkarpackie) oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

Plakat wydarzenia

 
źr.: podkarpackie.pl 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułKrosno, Wróblik Królewski: Odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza
Następny artykułTarnobrzeg: Mieszkańcy zagłosowali na zdjęcie związane z miastem