Strona główna KULTURA Łańcut: 58. Festiwal Muzyczny w Łańcucie rozpoczęty

Łańcut: 58. Festiwal Muzyczny w Łańcucie rozpoczęty

0
Reklama

Koncertem w sali balowej Zamku w Łańcucie rozpoczęła się 58. edycja Muzycznego Festiwalu. Gwiazdą otwarcia był znany na całym świecie zespół The King’s Singers, który wystąpił z programem „Pieśni miłości”. Inne znakomitości, które zobaczymy podczas festiwalu to: Krzysztof Jabłoński, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Piotr Beczała, artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu.


Wśród gości koncertu znaleźli się m.in.: marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Po wystąpieniach, na muzyczną ucztę przygotował gości dziennikarz Polskiego Radia PR 1 Adam Rozlach, opowiadając o zespole The King’s Singers liczne ciekawostki.
A gwiazda wieczoru otwierająca festiwal porwała publiczność. Jak zwykle członkowie zespołu „złapali” kontakt z publicznością, której przypadł do gustu brytyjski sposób bycia. Jak piszą o zespole krytycy, The King’s Singers są cenieni za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację tekstu oraz wspaniałe poczucie rytmu. Popis tych wszystkich umiejętności i talentów można było usłyszeć w Łańcucie.
Koncert rozpoczynający festiwal, był zwykle koncertem plenerowym. W tym roku jednak w programie zaszły zmiany ze względu na trwający w łańcuckim zamku remont. Melomani będą mogli wysłuchać muzyki w plenerze pod koniec festiwalu, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie. Zaplanowana jest tam uroczysta gala z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki którą poprowadzi Jiri Petrdlik. Wśród solistów wystąpią artyści polskich scen operowych, laureaci różnych edycji międzynarodowego konkursu wokalnego im. S. Moniuszki: Katarzyna Oleś–Blacha, Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Adam Zdunikowski, Marcin Bronikowski, a także laureat tegorocznej edycji. W czasie koncertu publiczność usłyszy najpiękniejsze arie i duety operowe. W Krasiczynie wystąpi też Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
Tegoroczna edycja Festiwalu w Łańcucie będzie się odbywać w różnych miejscach. 11 zaplanowanych koncertów będzie można wysłuchać m.in. w Łańcucie, Krasiczynie, w Filharmonii Podkarpackiej, Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, a także w Hotelu Sokół w Łańcucie.
 

Reklama