Strona główna WIADOMOŚCI Krościenko: Okazały bursztyn zatrzymany na granicy z Ukrainą

Krościenko: Okazały bursztyn zatrzymany na granicy z Ukrainą

0
Reklama

7 brył bursztynu o wadze blisko 2 kg przewozili  bez zgłoszenia celnego dwaj obywatele Ukrainy. Mężczyźni przekraczali polsko- ukraińską granicę przez przejście granicznym w Krościenku.

Podczas kontroli podróżnych, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli, że w ich odzieży wierzchniej schowane zostały okazałe kamienie nieobrobionego bursztynu. Bursztyn, którego rynkową wartość oszacowano na 21 tys. złotych najprawdopodobniej miał trafić do czarnorynkowej sprzedaży na terenie Małopolski.

Reklama

Przeciwko podejrzanym o przemyt mężczyznom, wszczęte zostały postępowania karne skarbowej. Obydwaj obywatele Ukrainy uiścili łącznie 3 tys. złotych na poczet grożących im kar.

To kolejne w tym roku przypadki udaremnienia przemytu bursztynu przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej w woj. podkarpackim.

W 2018 r. podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej udaremnili przemyt ponad 700 kg bursztynu (rekordowe wykrycie bursztynu miało miejsce na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października 2018 r. Funkcjonariusze udaremnili wówczas wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu).

W latach 2016- 2018 największą ilość bursztynu wykryli podczas kontroli funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej- łącznie 920 kg. Porównywalna ilość bursztynu została w tym czasie zatrzymana przez funkcjonariuszy z oddziałów celnych w  Medyce i Budomierzu, odpowiednio 353 i 305 kg.

Reklama