Strona główna BIESZCZADY Krościenko: Udaremniono przemyt chronionego koralowca

Krościenko: Udaremniono przemyt chronionego koralowca

0
Reklama

Funkcjonariusze  Służby Celno- Skarbowej (KAS)  podczas kontroli pojazdów na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku udaremnili przemyt ważącego ponad 200 g koralowca. Objęty ochroną okaz przewoziła w bagażu  obywatelka Ukrainy.

Koralowca przewoziła 36- letnia obywatelka Ukrainy, która w miniony piątek  30 sierpnia br. przekraczała przejście graniczne w Krościenku.

Podczas rewizji samochodu KIA, którym podróżowała kobieta, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli koralowca w jednym z bagaży. Chroniony okaz ważył 211 g.

Reklama

Jak wyjaśniła obywatelka Ukrainy, koralowiec został kupiony w Odessie. Jego legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia. 36- latka, która nie zgłosiła przewożonego okazów do kontroli, nie posiadała także  wymaganych prawem dokumentów. Przeciwko kobiecie wszczęte zostało postępowanie karne.

Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji Waszyngtońskiej  CITES.  Ich przewóz przez granicę bez pozwolenia jest naruszeniem przepisów ustawy  o ochronie przyrody i naraża na konsekwencje karne (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, kara grzywny, przepadek okazów).

Mimo tego, że rafy koralowe zajmują tylko 1 % powierzchni globu to stanowią dom dla 25% wszystkich morskich gatunków. Jak ostrzegają naukowcy,  jeśli tempo niszczenia raf utrzyma się na dotychczasowym poziomie, aż 60% tych delikatnych ekosystemów zniknie w ciągu najbliższych 30 lat.

Reklama