Strona główna POLITYKA Kreml odpiera zarzuty ws. pocisku

Kreml odpiera zarzuty ws. pocisku

0
źr. GOV
Reklama

„Polska nie przedstawiła żadnego dowodu na naruszenia granicy, która – według Warszawy – została naruszona przez rosyjską rakietę” – powiedział chargé d’affaires Rosji Andriej Ordasz.

W godzinach wieczornych wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski wezwał chargé d’affaires Federacji Rosyjskiej Andrieja Ordasza i wręczył mu notę, w której Ministerstwo Spraw Zagranicznych domaga się wyjaśnienia incydentu z naruszeniem przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez pocisk samosterujący i natychmiastowego zaprzestania tego typu działań.

Reklama

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w godzinach porannych w przestrzeń powietrzną Polski, od strony granicy z Ukrainą, wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny. Od momentu przekroczenia granicy, aż do miejsca zaniku sygnału był on obserwowany przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju. Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji.

Odprawa Premiera Donalda Tuska ze służbami

W związku z tym wydarzeniem, o godz. 12:00 Premier Donald Tusk spotkał się na odprawie z szefem Sztabu Generalnego, Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, z udziałem Ministra Obrony Narodowej, Ministra-Koordynatora służb specjalnych oraz szefami służb: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Premier Donald Tusk rozmawiał także z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z informacją o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada z udziałem m.in. Prezydenta Andrzeja Dudy, Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły oraz Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. Macieja Klisza.

„Wszystkie organy państwa współdziałają i podejmują stosowne zadania. To jest nasza najważniejsza sprawa – zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Zadbać o bezpieczeństwo i współdziałać na rzecz bezpieczeństwa” – podkreślił Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. „Zadziałały systemy polskie i sojusznicze. Jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami” – dodał.

Jak wyjaśnił Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz, obcy obiekt przebywał w polskiej przestrzeni powietrznej niecałe trzy minuty, a następnie wrócił na terytorium Ukrainy.

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega przed silnym wiatrem
Następny artykułKolejne fikcyjne stemple w paszportach cudzoziemców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!