Strona główna PRZEMYŚL Korczowa: 2 miliony sztuk papierosów ukryte w torfie

Korczowa: 2 miliony sztuk papierosów ukryte w torfie

0
Reklama

Przemyt  blisko 2 mln szt. ( 99 990 paczek) papierosów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Kontrabanda o rynkowej wartości  1,4  miliona  złotych ukryta była w  torfie.


Zgodnie z dokumentami okazanymi do kontroli, 29- letni kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził przez polsko- ukraińską granicę nawozy. Towar zgłoszony do procedury tranzytu miał trafić do odbiorcy w jednym z krajów UE.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej podjęli decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG. Następnie dokonali całkowitego wyładunku towaru z naczepy.  
Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli, że w ciężarówce znajdują się papierosy produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy. Papierosy ukryte były w foliowych workach przysypanych torfem, które umieszczono w pojemnikach z plastiku.  Te z kolei umieszczono na paletach.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli łącznie 1 999 800 szt. papierosów ( 99 990 paczek), których rynkowa wartość szacowana jest na 1,4 mln złotych.
Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich odbiorcą. Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, do którego zatrzymane zostały papierosy i pojazd, którym były przewożone.
Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
W 2018 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 26 mln sztuk papierosów o rynkowej wartości 18 mln złotych. W ramach zwalczania przestępczości transgranicznej wszczęli blisko 5 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe a także wystawili ponad 14 tys. mandatów karnych o wartości 6,5 mln zł.
 

Reklama