Strona główna WIADOMOŚCI Koniec z psami na łańcuchu?

Koniec z psami na łańcuchu?

0
Reklama

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt jest w trakcie przygotowywania ustawy zakazującej m.in.: trzymanie psów na łańcuchach. Ustawa ma ogólnie chronić zwierzęta.


Zakaz trzymania psów na łańcuchu, hodowli zwierząt futerkowych oraz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, to punkty, które znalazły się w przygotowywanej przez posłów ustawie chroniącej zwierzęta. Prócz wyżej wymienionych, w przepisie znalazł się także punkt traktujący o podwyższeniu kary za znęcanie się nad czworonogami. Nowa ustawa ma regulować także obowiązek znakowania psów, by nie można było ich porzucać.
Nie wiadomo czy projekt ustawy, której autorami są posłowie z PiS i PO zostanie zaakceptowany przez gremium, ale już dziś zyskuje zwolenników, jak i przeciwników.
Cieszą się na pewno obrońcy zwierząt, którzy od lat protestują przeciw wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, przeznaczaniu ich futerek do produkcji okryć wierzchnich i dodatków, a także trzymania psów na uwięzi. Przeciwni projektowi mogą okazać się zwolennicy PSL-u, którzy za czasów poprzedniej władzy twierdzili, że „trzymanie psów na łańcuchu to polska tradycja i nie można jej zakazać”.
Zaniepokojenie proponowanymi zmianami wyraziła Polska Branża Hodowców Zwierząt Futerkowych. W oświadczeniu przesłanym PAP podkreślono, że hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ponad 100-letnią tradycję i jest w zdecydowanej większości przedsięwzięciem rodzinnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Czy ustawa wejdzie w życie? Dowiemy się, mamy nadzieję, już niebawem.
źr.: Sejm RP 
 

Reklama