Strona główna WIADOMOŚCI Kolejne zatrzymania osób z grupy przestępczej

Kolejne zatrzymania osób z grupy przestępczej

0
Reklama

Na 187 mln zł strat naraziła Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza rozbita m.in. przez funkcjonariuszy i pracowników KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Przestępcy działali w obszarze obrotu m.in. kawą, bateriami, słodyczami i nożykami do golenia. 

Prowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników Podkarpackiego Urzędu Celno-skarbowego w Przemyślu czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT.
 
Jak ustalili śledczy, przestępczy mechanizm polegał na wielokrotnym obrocie tymi samymi towarami na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a miały na celu stworzenie pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami. 
 
Grupa działała od października 2015 roku do początku maja 2016, nie tylko w Polsce m.in. na terenie województw:  mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego, ale także za granicą. W przestępczą  działalność  zaangażowane były także podmioty z Czech i Niemiec. Wśród członków grupy były osoby pełniące funkcje prezesów zarządów i udziałowcy w spółkach posiadających siedziby na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dwie spółki działające w ramach „karuzeli podatkowej” posiadały adresy wirtualnych biur w Warszawie i były ze sobą powiązane osobami prezesów, obywateli Białorusi.  
 
Przedmiotem obrotu były głównie artykuły spożywcze (np. kawa, słodycze) oraz wymienne ostrza do maszynek do golenia.
 

Pierwsze zatrzymania

 
Pierwsze zatrzymania w tej sprawie nastąpiły na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie w dniu 18 lipca 2017 roku i skutkowały skierowaniem wniosków do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech z podejrzanych, którzy nadal pozostają w aresztach. 
 
Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu i białostockiej delegatury CBA prowadzili czynności pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, które doprowadziły przedwczoraj ( tj. 12 grudnia) do zatrzymania kolejnych osób, będących członkami tej zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymania osób połączone były z przeszukaniami przeprowadzonymi w różnych miastach w Polsce tj. Częstochowie, Bytomiu, Kłobucku oraz Grodzisku Mazowieckim. Obecnie śledztwo toczy się przeciwko kilkunastu podejrzanym (m.ni. obywatele Polski, Białorusi, Ormianin), związanych ze spółkami- ogniwami w łańcuchu podmiotów wystawiających fikcyjne faktury sprzedaży dla stworzenia pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy określonymi firmami.
 
Mechanizm oszustwa polegał na wprowadzeniu na polski rynek podmiotu, tzw. „znikającego podatnika” oraz „brokera”, na którego dokumentowane były fikcyjne nabycia i dostawy towarów. Podmiot działających w Czechach,  pełniący rolę „bufora” deklarował wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów od podmiotu polskiego, a następnie dostawy były kierowane do kolejnego „bufora” mającego siedzibę na terenie Niemiec Nabywca w ramach transakcji trójstronnych deklarował sprzedaż towarów do Polski do „znikającego podatnika”, który z kolei był dostawcą „brokera”. „Znikający podatnik” nie odprowadzał do Skarbu Państwa podatku VAT wykazywanego na fakturach, który rozliczany był przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw.
 
Fikcyjne faktury dokumentujące rzekome dostawy wewnątrzwspólnotowe miały posłużyć do wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT w kwocie ponad 187 mln zł. Kwota ta zdecydowanie przekracza szacowaną na początkowym etapie postępowania przygotowawczego kwotę ponad 141 mln. zł.
 

Czeka ich kara 

 
Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług (VAT). Zarzuca się im także narażenie Skarbu Państwa na nienależny zwrot podatku od towarów i usług (VAT) w kwocie 187 mln 140 tys. 901 zł poprzez podawanie w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 nieprawidłowych danych i wprowadzenie w błąd organów podatkowych w zakresie dokonania rzeczywistych transakcji handlowych oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. Wśród dotychczas zatrzymanych są osoby, które pełniły funkcję prokurentów w poszczególnych spółkach oraz udziałowcy i prezesi zarządów badanych podmiotów gospodarczych. 
 
Po wykonywaniu czynności procesowych z podejrzanymi na terenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, podjęte zostaną decyzje w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych wobec podejrzanych.
 
Sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wielomilionowa kara grzywny.
 
źr. PUS-C Przemyśl 
Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Stypendia marszałka dla studentów
Następny artykułRzeszów: 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego