Strona główna BIESZCZADY Kolejne bieszczadzkie mosty będą remontowane

Kolejne bieszczadzkie mosty będą remontowane

0
Reklama

W Krośnie zostały podpisane umowy, dzięki którym zostaną wyremontowane kolejne mosty w Bieszczadach. To dobra wiadomość dla mieszkańców południa Podkarpacia oraz turystów odwiedzających Bieszczady. Za kwotę 4,7 mln złotych wyremontowanych zostanie 8 mostów.


Umowy podpisali marszałek Władysław Ortyl, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna oraz Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso. Pieniądze na inwestycję pochodzą głównie z budżetu województwa, 250 tysięcy przekazały nadleśnictwa.
Rozpoczynając spotkanie dyr. Grażyna Zagrobelna powiedziała:

Ostatnio sytuacja na mostach w Bieszczadach stawała się tragiczna. Przewoźnicy mieli problem wywiezienia z lasu drewna, ale był także problem dla ruchu turystycznego. Dotychczas zmodernizowaliśmy wspólnie 15 mostów. Bardzo cieszę się z tych inwestycji – powiedziała dyrektor Zagrobelna.

Marszałek Władysław Ortyl podziękował Lasom Państwowym za montaż finansowy i wspólne działanie na rzecz poprawy stanu bieszczadzkich mostów.

Reklama

W 2016 rozpoczęliśmy intensywną pracę na rzecz remontów tych mostów i bardzo dużo udało się zrobić. Ale oprócz tych inwestycji już przygotowujemy dokumentację na znacznie większe działania – małą i dużą pętlę bieszczadzką. Nasza strategia jest taka, że robimy najpierw mosty, mostki, skrzyżowania, obwodnice, a potem łączymy je dużą drogową inwestycją. I tak chcemy zrobić tutaj, pozyskując na ten cel pieniądze unijne w nowej perspektywie – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek podkreślał, że front inwestycji w Bieszczadach już jest duży, a będzie jeszcze większy, bo samorząd szuka kolejnych pieniędzy na nowe działania. Jest między innymi szansa na 10 mln złotych z Ministerstwa Inwestycji, które być może otrzyma województwo na poprawę stanu dróg i terenów w obszarach turystycznych. W planach jest też ścieżka rowerowa przez Bieszczady – samorząd województwa czyni starania o dofinansowanie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju na przygotowanie potrzebnej dokumentacji.

Bieszczady są naszym oczkiem w głowie i chcemy na Bieszczady patrzeć rozwojowo. Cieszę się, że jest takie myślenie wspólnotowe o inwestycjach, dziękuję za tę współpracę panu marszałkowi i pani dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – mówiła z kolei wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

W podpisaniu umów uczestniczyli także poseł Piotr Uruski, starostowie: leski i jasielski oraz przedstawiciele nadleśnictw.
Prace modernizacyjne będą prowadzone na 8 obiektach zlokalizowanych na terenie 3 powiatów (sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego), 4 gmin (Komańcza, Cisna, Baligród, Lutowiska) i 3 Nadleśnictw (Komańcza, Cisna, Lutowiska). Odtworzone zostaną pierwotne parametry mostów w Lutowiskach, Smolniku (2 mosty) oraz miejscowościach Habkowce (2 mosty), Jabłonki, Wisłok Wielki i Czystogarb. Prace remontowe potrwają do końca br. Roboty wykona Przedsiębiorstwo Budowlane STALMOST Sp. z o.o. ze Stalowej Woli.
To już kolejna umowa na remont bieszczadzkich mostów. Rok temu na przykład podpisana została umowa na remont siedmiu mostów na kwotę 2,7 mln złotych. Od kilku lat poprawiany jest stan dróg w Bieszczadach. Poza dużymi inwestycjami Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie związanymi z podniesieniem nośności obiektów, prowadzone są też remonty. Od 2016 roku w ich kosztach partycypują nadleśnictwa. W ciągu ostatnich trzech lat odnowionych zostało 15 mostów przy udziale finansowym Lasów Państwowych.
Na drogach wojewódzkich w rejonie Bieszczadów zlokalizowanych jest ponad 130 obiektów mostowych z czego blisko połowa wciąż wymaga naprawy. Powstały jeszcze
w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ze względu na pogarszający się stan techniczny na wielu z nich wprowadzone zostały ograniczenia.

Reklama