Strona główna RZESZÓW Jest wstępny plan powstania Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie

Jest wstępny plan powstania Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie

0

Jest już wstępny schemat organizacyjny Szpitala Uniwersyteckiego. Był to jeden z tematów rozmów podczas spotkania roboczego, które odbyło się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim marszałek województwa Władysław Ortyl i rektor uniwersytetu prof. Sylwester Czopek z dyrekcją jednostki i kierownictwem oddziałów klinicznych. Gościem spotkania był poseł Andrzej Szlachta.

O planach organizacji wewnętrznej Szpitala Uniwersyteckiego mówił Prorektor Kolegium Nauk Medycznych prof. Artur Mazur. Uniwersytet Rzeszowski w docelowej strukturze swojego szpitala przewiduje 100-łóżkowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w aktualnej lokalizacji Kliniki Psychiatrii Ogólnej, które ma sprostać potrzebom pacjentów z terenu powiatu rzeszowskiego. Przewidziana jest także Klinika Neurologii zapewniająca kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych.

Dyrektor Janusz Ławiński przedstawił sytuację finansową KSW, genezę zadłużenia oraz efekty podjętych w I półroczu działań naprawczych w zakresie polityki kadrowej, przychodowej i kosztowej, organizacji pracy i optymalizacji wykorzystania zasobów. Szpital za 2020 rok wygenerował blisko 13,5 straty netto, bez kosztów amortyzacji wynik wynosił 167 tys. zł. Poprzedni rok zakończono  zobowiązaniami wymagalnymi w wysokości 38 mln zł.

Dziś podejmowane działania systematycznie stabilizują sytuację finansową szpitala. Optymalizacja kosztów w zakresie polityki kadrowej pozwoli na uzyskanie oszczędności w kwocie 1,5 mln zł w skali roku. Zwiększono przychody z NFZ o 2 mln zł miesięcznie w stosunku do roku 2020 w ramach zakresów odrębnie finansowanych, a znacznej poprawie uległo rozliczanie świadczeń onkologicznych i procedur z NFZ. Dzięki redukcji zbędnych kosztów osiągnięto efekt 1,5 mln oszczędności (godziny nadliczbowe, zakupy materiałów, obniżenie kosztów transportu pacjentów dializowanych). Poziom zobowiązań wymagalnych szpitala został ustabilizowany i przewiduje się jego redukcję w kolejnych miesiącach.

Wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim i szefami klinik omówione zostały planowane zmiany w strukturze szpitala i ich przyczyny. Dyrektor przedstawił wartości i zakresy realizowanych w tym roku inwestycji o łącznej wartości 160 mln zł (24,6 mln zakup sprzętu i aparatury, 136,5 mln inwestycji w infrastrukturę KSW).

Zaprezentowano także kierunki rozwoju KSW z uwzględnieniem jego roli jako centrum onkologicznego  i przyszłego szpitala uniwersyteckiego: leczenie nowotworów piersi i gruczołu krokowego, transplantacja komórek krwiotwórczych u pacjentów cierpiących na białaczkę i chłoniaki oraz małoinwazyjne operacje onkologiczne z wykorzystaniem systemów robotycznych. Był też czas na dyskusje i uwagi. Przedstawiciele poszczególnych klinik będą o planach organizacji Szpitala Uniwersyteckiego rozmawiać podczas kolejnych spotkań w węższym specjalistycznym gronie.

Poprzedni artykułPGE FKS Stal Mielec zwycięża z Wisłą Kraków po pięknych bramkach
Następny artykułŚmiertelny wypadek w Obarzymie. Nie żyje 25-letni motocyklista
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here