Strona główna LEŻAJSK Jest akt oskarżenia ws. wybuchu repliki armaty na przyjęciu

Jest akt oskarżenia ws. wybuchu repliki armaty na przyjęciu

0
Reklama

Prokuratura Rejonowa w Leżajsku prowadziła śledztwo przeciwko 51 letniemu Zbigniewowi M., mieszkańcowi gminy Grodzisko Dolne, podejrzanego o to, że w dniu 24 września 2022 roku na posesji położonej w miejscowości Chodaczów, powiatu leżajskiego, jako organizator pokazu pirotechnicznego dla wielu osób, sprowadził zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób w postaci detonacji materiału pirotechnicznego umieszczonego w lufie repliki działa samojezdnego, poprzez nieprawidłowe umieszczenie materiału wybuchowego w lufie, czym nieumyślnie doprowadził do wybuchu i rozerwania działa samojezdnego, w wyniku czego nieumyślnie spowodował obrażenia ciała u pięciu osób tj. Seweryna H., które to obrażenia stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, Łukasza G., które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni oraz Aleksandry M., Gabrieli Z. i Pawła L., których to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na okres nie dłuższy niż 7 dni, tj. o przestępstwo z art. 163 § 1 pkt 3 k.k. w zw. z art. 163 § 2 k.k. i art. 156 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 156 § 2 k.k. i z art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 157 § 3 k.k. i art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 157 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.


        Zbigniewowi M. przedstawiono dodatkowo dwa zarzuty – pierwszy, iż bez wymaganego zezwolenia wyrobił, a następnie posiadał bez wymaganego zezwolenia samodziałową broń sygnałową w postaci repliki działa samojezdnego, tj. o przestępstwo z art. 263 § 1 k.k. w zw. z art. 263 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Natomiast drugi zarzut dotyczy tego, iż nabywał, przechowywał oraz używał bez wymaganego pozwolenia materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego oraz wyroby pirotechniczne, tj. o przestępstwo z art. 63a  ust. 1 w zw. z art. 63b  ust. 1 w zw. z art. 63c ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz.U.2022.2378) w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Reklama


        Jak ustalono w ramach prowadzonego postępowania w dniu 24 września 2022 roku córka podejrzanego Aleksandra M. z okazji uroczystości urodzinowej zaprosiła do siebie grupę swoich znajomych. W ramach imprezy organizowanej na posesji stanowiącej własność Zbigniewa M., podejrzany chciał zapewnić kilkudziesięciu uczestnikom tego wydarzenia dodatkową atrakcję w postaci wystrzału z działa samojezdnego (armaty). W trakcie detonacji materiału pirotechnicznego umieszczonego w lufie przed rozpoczęciem w/w pokazu przez podejrzanego doszło do nieoczekiwanego rozerwania w/w armaty w wyniku czego obrażeń ciała doznało pięciu uczestników przedmiotowego zdarzenia.


        Podejrzany Zbigniew M. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, które korespondują ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. Nadto wyraził skruchę z powodu zaistniałego zdarzenia oraz wolę dobrowolnego poddania się karze. Należy wskazać, iż wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 zł.  
        Zbigniew M. nie był dotychczas karany.
        Wobec powyższego w dniu 25 maja 2023 roku śledztwo zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Leżajsku.
Jednocześnie, z uwagi na oświadczenie podejrzanego, Prokurator wraz z aktem oskarżenia przesłał do Sądu wniosek o wymierzenie podejrzanemu uzgodnionych kar i środków kompensacyjnych. I tak za czyn z pkt I – karę 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz nawiązki na rzecz wszystkich pokrzywdzonych, odpowiednio dla Seweryna H. w kwocie 25.000,00 zł, Łukasza G. w kwocie 15.000,00 zł oraz Aleksandry M., Gabrieli Z. i Pawła L. w kwocie po 5.000,00 zł. Za czyn z pkt II – karę 1 roku pozbawienia wolności oraz przepadek dowodów rzeczowych. Za czyn z pkt III – karę 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz przepadek dowodów rzeczowych. I tak w miejsce jednostkowych kar pozbawienia wolności wymierzenie kary łącznej 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności oraz zasądzenie kosztów postępowania w całości.    

źr. PO Rzeszów

Poprzedni artykułStanie przed sądem za śmiertelne potrącenie 10-latki
Następny artykuł17-latek ucierpiał w zderzeniu motocyklu z osobówką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!