Strona główna ROPCZYCE Stanie przed sądem za śmiertelne potrącenie 10-latki

Stanie przed sądem za śmiertelne potrącenie 10-latki

0
Reklama

Bartłomiej K. 36-letni mieszkaniec pow. ropczycko-sędziszowskiego odpowie za przekroczenie prędkości i śmiertelne potrącenie 10-latki. Do tragicznego wypadku doszło rok temu w miejscowości Kozodrza.

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach prowadziła śledztwo przeciwko 36 letniemu Bartłomiejowi K., mieszkańcowi gminy Iwierzyce, podejrzanego o to że w dniu 1 czerwca 2022 r. w miejscowości Kozodrza woj. podkarpackiego, na drodze publicznej nr PI33IR umyślnie naruszył zasadny bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem marki Mercedes Actros, z prędkością 62 km/h na odcinku drogi, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h, w wyniku przekroczenia prędkości dozwolonej dla danego odcinka drogi o 12 km/h, stworzył zagrożenie bezpieczeństwa na drodze dla kierującej rowerem małoletniej Faustyny N., która wykonując manewr zmiany kierunku jazdy i pasa ruchu, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu zajechała mu drogę, czym spowodował wypadek w wyniku którego doprowadził u niej do powstania obrażeń ciała w postaci urazu wielonarządowego, a w szczególności urazu głowy i kręgosłupa szyjnego ze złamaniem kości czaszki, stłuczeniem mózgu i krwawieniem śródczaszkowym, a także urazu klatki piersiowej, ze stłuczeniem płuc, co skutkowało jej śmiercią, tj. o przestępstwo z art. 171 § 1 i 2 k.k.

Reklama

Następnie w dniu 24 maja 2023 roku śledztwo zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ropczycach.

Należy podkreślić, iż w toku prowadzonego śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w szczególności uzyskano opinię biegłych z zakresu badań wypadków drogowych, z zakresu medycyny w przedmiocie ustalenia przyczyn śmierci małoletniej Faustyny N., jak również instytutu ekspertyz sądowych w przedmiocie badań chemiczno- toksykologicznych substancji psychoaktywnych w ciele podejrzanego.  

Przede wszystkim z treści opinii biegłego z zakresu badań wypadków drogowych wynika, iż co prawda bezpośrednią przyczyną wypadku był podjęty manewr przez Faustynę N., tak przekroczenie prędkości przez podejrzanego o 12 km/h miało bezpośredni związek przyczynowo – skutkowy z wypadkiem, gdzie zakładając poruszenie się przez podejrzanego z przepisową prędkością posiadał on fizyczne możliwości uniknięcia wypadku poprzez zatrzymanie się przed przecinającym torem jazdy pokrzywdzonej.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Bartłomiej K. nie był dotychczas karany, a za zarzucane przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.   

Poprzedni artykułPijany pieszy szedł bez odblasków. Stanie przed sądem
Następny artykułJest akt oskarżenia ws. wybuchu repliki armaty na przyjęciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!