Strona główna HISTORIA Jasło: Powstanie pomnik Żołnierzy Wyklętych

Jasło: Powstanie pomnik Żołnierzy Wyklętych

0
Reklama

Władze Jasła chcą uhonorować Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęto prace przy budowie obiektu, przy ul. Żwirki i Wigury. Na granitowym bloku stanie orzeł walczący z trzema hydrami.
Pomysł stworzenia pomnika w Jaśle zrodził się przy okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Władze powiatu zdecydowały się na ten krok, gdyż to tej pory polscy bohaterowie walczący z reżimem komunistycznym byli uhonorowani jedynie symboliczną tablicą wiszącą przy jednym z byłych więzień UB.
Miejscem, w którym stanie pomnik jest ul. Żwirki i Wigury. Koncepcję stworzenia obiektu opracował odznaczony Orderem Orla Białego, polski rzeźbiarz mieszkający w USA Andrzej Pityński. Koszt wzniesienia pomnika i prac opiewają na ponad 70 tys. zł. Realizatorem tego przedsięwzięcia jest Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.
Jak informują władze starostwa, prace przy obelisku w Jaśle już się rozpoczęły. Na tę chwilę zostały wykonane prace ziemne oraz fundament pod jego budowę. Na nim umiejscowiony zostanie blok granitowy o 2 metrach wysokości i 80 cm szerokości oraz orzeł w koronie walczący z trzema hydrami wykonany z brązu.
 
 
Źródło: supernowosci24

Reklama
Poprzedni artykułPodkarpacie: Niebawem koniec utrudnień kolejowych
Następny artykułRzeszów: Prezydent walczy o poszerzenie granic miasta