Strona główna RZESZÓW Jasionka: System zdalnej wieży na lotnisku w Jasionce?

Jasionka: System zdalnej wieży na lotnisku w Jasionce?

0
Reklama

Remote Tower to zaawansowany system wykorzystujący dźwięk i obraz kamer oraz mikrofonów danego lotniska, z możliwością przekazania go do miejsca faktycznego sprawowania kontroli lotów, oddalonego nawet o kilkaset kilometrów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi właśnie projekt sprawdzający skuteczność systemu. Czy ma on szansę funkcjonować na polskich lotniskach, w tym także i w Jasionce?
Niewykluczone, że w przyszłości tak. Na ten temat wypowiadał się rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – warunkiem wprowadzenia nowoczesnego systemu na krajowe lotniska jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz programu zabezpieczania danych. Pierwsze próby uruchomienia systemu planowane są na lata 2021/2022, jednak nie jest znana jeszcze lokalizacja jego funkcjonowania.
Być może będzie to Lotnisko Jasionka, które w ostatnich latach znacznie się rozwinęło a dzięki licznym modernizacjom dostosowało się do współczesnych europejskich standardów lotnisk. Być może ten nowoczesny system w jeszcze większym stopniu pozwoli zaistnieć temu miejscu na światowych mapach.
Autor: Nadia
 
 

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Wielka przebudowa dworca Rzeszów Główny
Następny artykułAwaria portalu Facebook. Problemy nie tylko w Polsce