Strona główna CIEKAWOSTKI Jak sprawdzić punkty karne?

Jak sprawdzić punkty karne?

0
jak sprawdzić punkty karne
Reklama

Jeśli na co dzień jesteś wzorowym kierowcą i starasz się przestrzegać zasad ruchu drogowego, lecz sytuacja losowa lub chwila nieuwagi skutkuje przewinieniem oraz otrzymaniem mandatu i punktów karnych, nie masz się co martwić, zdarza się i najlepszym. Jeśli jednak takich wykroczeń jest zdecydowanie więcej i już sam zaczynasz się gubić w otrzymanych karach, warto wiedzieć, ile ma się punktów karnych na swoim koncie. Jak jednak można to sprawdzić? Prezentujemy możliwe sposoby.

Podstawowe informacje

Od 1993 roku w Polsce działa system punktowy, który wprowadzono wraz ze zwiększającą się ilością pojazdów na drogach, co wiązało się także ze wzrostem liczby łamania zasad kodeksu drogowego.
Poruszając się po drodze publicznej, za naruszenie prawa określonego w kodeksie drogowym, oprócz tradycyjnego mandatu można otrzymać również punkty karne. Ich ilość jest określona przez ustawodawcę- aktualnie pula punktów za uchybienia, której przekroczenie skutkuje automatycznym odebraniem prawa jazdy na stałe lub określony czas wynosi 24 pkt. karne (w przypadku osób, które posiadają prawo jazdy nie dłużej niż rok, jest to 20 pkt karnych).

Reklama
adwokat Rzeszów

Sprawdzanie ilości punktów karnych na komendzie policji

„Kolekcjonerzy punktów”, bo tak potocznie nazywani są kierowcy nagminnie łamiący przepisy drogowe, często zapominają o tym, ile ich posiadają na swoim koncie. Można to zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się wraz z dokumentem tożsamości do najbliższego komisariatu policji. Tam po wcześniejszej weryfikacji personaliów, pracownik komendy udzieli wszelkich odpowiedzi oraz bezpośrednio i słownie poda ilość posiadanych punktów karnych.

Gdy istnieje potrzeba uzyskania zaświadczenia o ilości punktów karnych a więc wypisu z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, można uzyskać taki dokument również na komendzie, po wcześniejszym uiszczeniu opłaty w wysokości 17,00 zł. Dokument jest informacją o stanie posiadanych przez kierowcę punktów karnych, zaś zaświadczenie to jest w pełni akceptowalne w urzędach, sądach itp. Można je również wykorzystać podczas starania się o zatrudnienie na stanowisku kierowca zawodowego.
Uzyskanie informacji za pomocą usługi systemu CEPiK2.0
W dobie Internetu istnieje także możliwość sprawdzenia nałożonych punktów karnych poprzez profil zaufany w systemie CEPiK2.0.
Jak sprawdzić punkty poprzez system CEPiK2.0:

  1. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
  2. Kliknij w zakładkę „Zarejestruj się”,.
  3. Wybierz metodę logowania za pomocą certyfikatu profilu zaufanego.
  4. Strona poprosi o wypełnienie prostego formularza.
  5. Po uzupełnieniu potrzebnych danych kliknij w przycisk „Zarejestruj się”.
  6. Jeżeli dane zostały prawidłowo wprowadzone w poprzednich punktach, powinien pojawić się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzującego. Wpisz kod.
  7. Kolejnym etapem jest weryfikacja w trzech krokach, jeżeli wykonasz ją poprawnie zostanie Ci przypisany profil zaufany.

Profil ten jest bezpłatny, zaś po aktywacji okres jego ważności to 3 lata. Posiadając profil zaufany można zweryfikować swoją tożsamość na stronie Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl, dzięki czemu mamy możliwość przeglądania danych urzędowych, między innymi informacji o punktach karnych, które po zalogowaniu powinny wyświetlić się na pierwszym planie. Dokument o stanie punktów można dodatkowo pobrać w formacie PDF lub wydrukować. Nie ma on jednak charakteru urzędowego, przez co nie można się nim posługiwać w urzędach oraz na rozprawach sądowych.
Baza danych w systemie aktualizowana jest codziennie tylko raz, dlatego jeżeli policja nałożyła karę w postaci mandatu oraz punktów karnych, najlepiej sprawdzić stan na stronie ministerstwa następnego dnia po tym zdarzeniu. Punkty karne nie zostaną również doliczone w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu oraz wszczęciu postępowania karnego.
Punkty karne nie zostają z kierowcą na zawsze- kasują się one w kilku przypadkach. Po pierwsze dzieje się tak po roku czasu od ich otrzymania (przedawnienie naruszenia). Po drugie, jeżeli pula zbliża się do bariery 24 punktów karnych, można skasować część swoich punktów poprzez uczestnictwo w specjalnym szkoleniu, organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W szkoleniu można uczestniczyć raz na pół roku a efektrm jego ukończenia jest odjęcie od puli 6 punktów karnych.

Reklama