Strona główna WIADOMOŚCI IMGW ostrzega: Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr w regionie

IMGW ostrzega: Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr w regionie

0
Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed gwałtownymi burzami, jakie pojawić mogą się dziś w regionie. W ostrzeżeniu czytamy:

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

Reklama

Strażacy ostrzegają przed nawałnicami i radzą, jak zachować się w czasie burz:

Pamiętajmy, aby słuchać aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. Zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. W miarę możliwości nie wychodźmy z domu, a w domach i mieszkaniach pozamykajmy okna i drzwi.

Pamiętajmy, żeby usunąć z balkonów, parapetów i tarasów rzeczy, które mogą zostać zdmuchnięte przez silny wiatr i zrobić komuś krzywdę. W czasie nawałnic często dochodzi do uszkodzenia linii energetycznych, co skutkuje brakiem prądu. Należy sprawdzić, czy mamy w domu dodatkowe oświetlenie, np. latarkę z bateriami oraz naładowany telefon komórkowy.

Nie powinniśmy parkować pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz reklamami wielkopowierzchniowymi. Złamane drzewo, gałąź lub reklama, może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

W trakcie nawałnic nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami oraz lekkimi konstrukcjami jak przystanek autobusowy. Nawałnicę najlepiej jest przeczekać w budynku. W czasie burz powinniśmy unikać terenów zadrzewionych. Jadąc samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy. Musimy mieć świadomość, że wyjeżdżając z terenu zalesionego, zabudowanego, podmuch wiatru może spowodować utratę kontroli nad pojazdem – przekazał bryg. Marcin Betleja rzecznik KW PSP w Rzeszowie.

Reklama
Poprzedni artykułZmarł ks. Piotr Rymarowicz, wieloletni proboszcz z Trepczy
Następny artykułPijani rowerzyści ponieśli konsekwencje. Dostali solidne mandaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj