Strona główna WIADOMOŚCI Huta Stalowa Wola dostarcza sprzęt wojsku

Huta Stalowa Wola dostarcza sprzęt wojsku

0
Reklama

Huta Stalowa Wola stale się rozwija. Ostatnio dostarczyła armii drugi kompanijny moduł ogniowy samobieżnego moździerza 120 mm RAK. Sprzęt trafił do szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej.

Elementy pierwszego modułu RAK zostały przekazane WBZ z Międzyrzecza w czerwcu bieżącego roku. Teraz, zgodnie z terminami zawartymi w umowie, dostarczony został drugi moduł. W jego skład wchodzi osiem samobieżnych moździerzy kołowych RAK i cztery artyleryjskie wozy dowodzenia.

Kolejne trzy moduły zostaną przekazane w 2018 roku, następne trzy w 2019 roku. W sumie kontrakt dla polskiej armii obejmuje dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości prawie miliarda złotych (ponad 960 mln zł).

RAK to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka. Poza tym moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost.

Reklama

Huta w Stalowej Woli jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Huta wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Źródło: PAP
Zdjęcie: eng.chinamil.com.cn

Reklama
Poprzedni artykułDzięki policjantom wróciła do domu
Następny artykułW Rzeszowie przyznano Nagrody "Świadek Historii"