Strona główna BIESZCZADY Gwoździe w drzewach. Kolejna pułapka na drwali

Gwoździe w drzewach. Kolejna pułapka na drwali [foto]

0

Drwale pracujący przy pozyskaniu drewna w leśnictwie Smerek (Nadleśnictwo Cisna) podczas ścinki jawora natrafili na metalowe elementy w pniu drzewa. Zniszczeniu uległ łańcuch tnący pilarki. Po dokonanych szczegółowych oględzinach i badaniu detektorem metali okazało się, że to grube gwoździe głęboko wbite i zakrzywione tak, by nie były widoczne dla oka.

–  To najwyraźniej celowe działania, bowiem gwoździe znaleziono również w kilku innych jodłach i jaworach, wyłącznie tych, które od dwóch lat wyznaczone są do ścinki.  W każdym z drzew ujawniono po 5-7 gwoździ – mówi Łukasz Mokrzyński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna. 

Nadleśnictwo złożyło zawiadomienie w sprawie okaleczonych jodeł do Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

Podobny akt wandalizmu miał miejsce niedawno w Nadleśnictwie Lutowiska, gdzie również stwierdzono celowo wbijane w pnie jodeł gwoździe. Ten ekoterrorystyczny sposób działania, tzw. tree spiking, poza oczywistymi stratami materialnymi, stwarza też poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pilarzy czy pracowników tartaków. Proceder ten rząd Stanów Zjednoczonych w 1988 r. uznał wprost za ekoterroryzm i wprowadził ustawę dotyczącą jego zwalczania.

źr. RDLP Krosno

Poprzedni artykułJest nowa data walki Różańskiego. Będzie transmisja w TVP
Następny artykułWiózł ponadgabarytowy ładunek. Zablokował drogę [foto]
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj