Strona główna POLSKA I ŚWIAT „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”

„Gurgacz. Kapelan Wyklętych”

0
Reklama

Dzień 1 mara został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku do kin od marca wchodzi film poświęcony tej tematyce.
„Gurgacz. Kapelan Wyklętych” to film opowiadający o pewnym niezwykłym kapłanie, który nie lękał się dążyć wyznaczoną sobie drogą i wbrew wszystkiemu konsekwentnie realizował swoje cele w trudnej, powojennej rzeczywistości, nie bacząc na przeciwności. Za to wszystko zamiast wieńca zwycięstwa spotkała go męczeńska śmierć. Ale on wygrał pomimo wszystko!
Władysław Gurgacz był jezuitą i kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w kraju, w którym jej brakowało, całym sobą wspierał młodych żołnierzy i prowadził je do Boga. Zawierzając się Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski obiecał oddanie swej ukochanej ojczyźnie. Za jego patriotyzm i działanie odpłacono mu więzieniem na Montelupich, gdzie zginął męczeńsko.
Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak. Czas trwania to 70 minut. W celu propagowania historii Polski oraz postaw Żołnierzy Niezłomnych, istnieje możliwość bezpłatnego wyświetlenia filmu w kinach. Z oferty mogą skorzystać przede wszystkim nauczyciele i uczniowie. W tym celu należy skontaktować się z dystrybutorem filmu, tj. Rafael Film Kraków.

Reklama