Strona główna RZESZÓW Gmina Świlcza przekazała Uniwersytetowi teren na budowę szpitala UR

Gmina Świlcza przekazała Uniwersytetowi teren na budowę szpitala UR

0
Reklama

27 października 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie doszło do podpisania umowy pomiędzy Gminą Świlcza i Uniwersytetem Rzeszowskim w sprawie oficjalnego przekazania terenów pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego.

Z ramienia gminy umowę sygnował Pan Adam Dziedzic – Wójt Gminy Świlcza. Uniwersytet Rzeszowski reprezentował prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor UR.

Reklama

W 2018 roku podpisaliśmy pierwszy list intencyjny, gdzie strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy w dążeniu do tej inwestycji. W 2019 roku było kolejne porozumienie, które umacniało wspólne działania w tej materii i zakładało, że będzie ono realizowane w ramach wieloletniego programu rozwoju uczelni na lata 2019-2026. Dla mieszkańców będzie to dostęp do szeroko rozumianej opieki medycznej. To również ogromne szanse w obszarze rozwoju gospodarczego. Dla uczelni to poszukiwanie nowych technologii, nowoczesnych metod leczenia i diagnostyki” – mówił Adam Dziedzic, Wójt Gminy Świlcza.

„To ważny krok nie tylko dla rozwoju Uniwersytetu, ale również istotny element rozwoju infrastruktury naszego regionu. Specyfika planowanego szpitala spowoduje, że stanie się on nie tylko ważnym ośrodkiem naukowym i dydaktycznym ale będzie też ważnym ogniwem w łańcuchu oferowanych w naszym regionie usług z obszaru zdrowia. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy stawiać kolejne kroki prowadzące do osiągnięcia tego ważnego celu” – mówił prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak wynika z podpisanej 14 maja 2021 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim Deklaracji – Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 r. Ponownie podjęta inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już szpitala wojewódzkiego z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Inicjatywa ta potrzebuje jednak odpowiedniego wsparcia i finansowania, dlatego stosowna projekt została zgłoszony przez Województwo Podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.

Sygnatariusze Deklaracji w osobach: prof. Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, dra Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, dr Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego, Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz prof. Sylwestra Czopka – Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego zobligowali się do podjęcia wspólnych działań mających na celu sprawne pozyskanie środków i wzajemnej pomocy w realizacji projektu.

Kompleks na terenie Gminy Świlcza będzie miał 35 ha powierzchni. Szacowany koszt całościowy inwestycji to około 920 mln zł.

źr. UR

Reklama
Poprzedni artykułSłużby ćwiczyły działania ratunkowe w ramach akcji „Libero”
Następny artykułNie żyje dziennikarka z Mielca. Wypadła z 4 piętra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!