Strona główna DĘBICA Służby ćwiczyły działania ratunkowe w ramach akcji „Libero”

Służby ćwiczyły działania ratunkowe w ramach akcji „Libero”

0
Reklama

Wczoraj, na bocznicy kolejowej w Dębicy przeprowadzono ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „LIBERO”. Scenariusz przewidywał działania ratownicze podczas katastrofy komunikacyjnej oraz reagowanie na wypadek wystąpienia sytuacji zakładniczej. Sprawdzano system obiegu informacji pomiędzy służbami w sytuacji zagrożenia, oraz procedury na wypadek zdarzenia kryzysowego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w Dębicy doszło do napadu na sklep jubilerski. Sprawcy, grożąc pracownikom bronią, skradli pieniądze i kosztowności. Właściciel powiadomił Policję. Jeden z patroli dostrzegł samochód, a w nim podejrzewanych mężczyzn, policjanci próbowali ich zatrzymać. Sprawcy porzucili pojazd i wbiegli na teren kolei. Dwóch przestępców zabarykadowało się w wagonie kolejowym, biorąc jako zakładników pracowników zakładu. Uruchomiono procedury na wypadek sytuacji kryzysowej, sprawdzano obieg informacji i czas reakcji.

Na miejscu pojawili się policyjni negocjatorzy, podejmując rozmowy z napastnikami, aby uwolnić zakładników. W ten rejon skierowani zostali też policyjni kontrterroryści z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Rzeszowie. Długotrwałe negocjacje kończą się fiaskiem, dlatego wobec realnego zagrożenia życia zakładników podjęto decyzję o natychmiastowym szturmie. Efektem jest uwolnienie przetrzymywanych osób i zatrzymanie sprawców.

Drugi epizod przewidywał, że uruchomiona lokomotywa uderzyła w znajdujący się na przejeździe kolejowym autobus. Kilkanaście osób zostało rannych. Do działania przystąpili strażacy, umożliwiając ratownikom medycznym dostęp do poszkodowanych. Przeprowadzono triaż, kwalifikując rannych według stopnia obrażeń. Wszystkim udzielono pomocy i przetransportowano do szpitali.
 
Ćwiczeniom przyglądała się Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, która podkreślała, jak istotne jest sprawdzenie koordynacji i współdziałania służb na wypadek sytuacji kryzysowej. To szczególnie ważne, gdy dojdzie do wypadku masowego, gdzie szybka reakcja i skierowanie odpowiedniej liczby zespołów ratownictwa decydują o życiu.

Potrzebę realizacji ćwiczeń podkreślał insp. Dariusz Matusiak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie.  Mówił: „Dla nas to możliwość przećwiczenia pewnych schematów i procedur, które w tego typu sytuacjach wykorzystujemy. Możemy doskonalić wiedzę teoretyczną, jaką w toku szkoleń zdobywają policjanci. Dzięki temu ograniczamy negatywne skutki takich zdarzeń w przyszłości.”

Reklama

Działania służb obserwowali także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st.bryg. Andrzej Marczenia, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Andrzej Kwiatkowski oraz Starosta dębicki Piotr Chęciek.

W trakcie ćwiczeń sprawdzono procedury reagowania obowiązujące w przypadku zagrożenia terrorystycznego, w tym zgłoszenia na numer alarmowy 112 i prowadzenia działań ratunkowych. W ćwiczeniach wzięli udział członkowie WZZK oraz wydzielone siły i środki Policji, Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Reklama
Poprzedni artykułZasadzili rocznicowy las upamiętniający 100-lecie powstania 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego
Następny artykułGmina Świlcza przekazała Uniwersytetowi teren na budowę szpitala UR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj