Strona główna WIADOMOŚCI Ferie 2024. Tu można będzie sprawdzić stan techniczny autokarów

Ferie 2024. Tu można będzie sprawdzić stan techniczny autokarów

0
Reklama

Od poniedziałku, dzieci i młodzież z Podkarpacia rozpoczynają ferie zimowe. Jest to dla nich czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, czas relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów – czas wzmożonego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Podstawowym celem akcji podkarpackich policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym. Podejmowane działania odbywać się będą na wielu płaszczyznach.

Tegoroczne ferie zimowe dla dzieci i młodzieży szkolnej, w zależności od poszczególnych województw, trwają od 15 stycznia do 25 lutego. W województwie podkarpackim rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego.

Reklama

Policjanci zadbają nie tylko o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw, ale też odwiedzą obozy, kolonie i półkolonie, gdzie spotkają się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań będą przypominać zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Pod kontrolą funkcjonariuszy będą też „dzikie lodowiska” i osiedlowe place zabaw. W ostatnich dniach, jeszcze przed rozpoczęciem ferii, policjanci spotykali się z uczniami szkół naszego regionu.

Również rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przed wyjazdem na ferie muszą mówić dzieciom o zagrożeniach, jakie mogą je spotkać. Dzieci także powinny wiedzieć w jaki sposób, w razie potrzeby, wezwać pomoc.

Kontrole autokarów

Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież.

Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę także na:

  •     stan trzeźwości kierowców,
  •     przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  •     nieprawidłowe wyprzedzanie,
  •     stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  •     zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •     prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów. W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w miejscowych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli.

Reklama
Poprzedni artykuł„Super Nowości” żegnają się z papierowym wydaniem
Następny artykułKulesza odwiedził Rzeszów. Rozmawiano m.in. o Stadionie Miejskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!